132 placówki edukacyjne dla ponad 14 tys. młodych warszawiaków – rusza „Lato w Mieście”

Podczas piątkowej konferencji prasowej zapowiadającej rozpoczęcie kolejnej edycji programu „Lato w mieście”, wiceprezydent m. st. Warszawy Włodzimierz Paszyński przedstawił założenia dotyczące tegorocznego programu. Obecny na konferencji wiceprezydent m. st. Warszawy Jarosław Jóźwiak przybliżył obecnym poszczególne programy, które będą realizowane tego lata oraz podziękował kolejnym partnerom, którzy ze swoją ofertą dołączyli po raz pierwszy.

Fot. pixabay

Fot. pixabay

„Lato w mieście”

„Lato w mieście” jest programem w całości organizowanym i finansowanym przez miasto stołeczne Warszawa. Bogaty i różnorodny program obejmuje m.in. zajęcia edukacyjno-wychowawcze, rekreacyjne i kulturalne, które odbywać się będą w punktach zorganizowanych w szkołach, w obiektach sportowych, domach kultury, klubach i innych placówkach. Wszystkie zajęcia odbywające się w ramach „Lata w mieście” są dla młodych warszawiaków bezpłatne.

W ramach oferty „Lata w mieście 2016″ stołeczna straż miejska przygotowała program „Wakacje ze Strażą Miejską”, w ramach którego prowadzone będą zajęcia edukacyjne zarówno na terenie placówek edukacyjnych, jak i w oddziałach terenowych straży miejskiej.

„Wakacje ze Strażą Miejską”
Nauka bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku, zachowanie czujności w kontaktach z osobami nieznajomymi, udzielanie pierwszej pomocy, liczne konkurencje sprawnościowe czy kształtowanie poprawnych nawyków wśród młodych cyklistów z wykorzystaniem bogatej infrastruktury Stacjonarnego Miasteczka Ruchu Drogowego – wszystko to w formie gier, quizów, konkursów, czy prelekcji czeka na uczestników „Lata w mieście” którzy tegoroczne wakacje spędzą w stolicy. Pierwsze zajęcia ruszają już 27 czerwca.

Wakacyjny cykliści

Doskonalenie umiejętności jazdy na rowerze, warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy i szeroka gama zajęć z zakresu bezpieczeństwa – wszystko w praktyce, bez podręczników. W ramach „Wakacji ze Strażą Miejską” funkcjonariusze zapraszają młodych cyklistów na teren Miasteczka Ruchu Drogowego przy ul. Sołtyka, aby w atrakcyjnej formie, z wykorzystaniem bogatej infrastruktury miejskiej w skali mikro, mogli zweryfikować swoją dotychczasową wiedzę, poznać lub przypomnieć znaki drogowe i zasady poruszania się po wielkim mieście oraz poznać miasto z perspektywy rowerzysty. Podczas, gdy jedne grupy będą ćwiczyć umiejętności na terenie Miasteczka, inne będą uczestniczyć w zajęciach związanych z zagadnieniem bezpieczeństwa. Obecni podczas zajęć funkcjonariusze na bieżąco skorygują błędy i podpowiedzą, w jaki sposób należy zachować się w poszczególnych sytuacjach. Wszystkie zajęcia są dopasowane zarówno do grup wiekowych, jak i do poziomów umiejętności, a atrakcyjna forma zajęć ma sprawić, aby przekazywana wiedza była przyswajana łatwo i przyjemnie.

Rowerowy Tor Przeszkód

Dla najmłodszych przygotowane zostały również zajęcia sprawnościowe w postaci toru przeszkód. Poprowadzą je strażnicy miejscy na terenie miejskich placówek oświatowych. Podczas zajęć sportowych na terenie szkolnych boisk i placów wykorzystane zostaną elementy Mobilnego Miasteczka Ruchu Drogowego.

Spotkania edukacyjne

Jak zadbać o własne bezpieczeństwo, jak pomóc innym w razie skaleczenia, poparzenia, omdlenia, jak zachować się w trakcie wakacyjnych wycieczek? Przygotowane przez funkcjonariuszy z Referatu Profilaktyki zajęcia informacyjno-edukacyjne realizowane będą w atrakcyjnej formie prelekcji, prezentacji filmowych, zabaw ruchowych, gier sportowych, quizów tematycznych czy też konkursów plastycznych. Poszczególne moduły zajęć będą dotyczyły bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku, zasad bezpieczeństwa w kontaktach z osobami nieznajomymi, czy udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Strażnicy będą edukować również w zakresie sposobu informowania właściwych służb w nagłych sytuacjach.

Bezpieczny senior

Letnia oferta edukacyjna stołecznej straży miejskiej skierowana jest nie tylko do dzieci i młodzieży. Funkcjonariusze zadbają również o osoby starsze, które latem będą mogły skorzystać z zajęć przygotowanych przez strażników przy współpracy z ośrodkami pomocy społecznej czy też domami kultury w poszczególnych dzielnicach. W trakcie spotkań funkcjonariusze zapoznają seniorów z zasadami i kompetencjami służb i instytucji miejskich w zakresie bezpieczeństwa, wskażą sposoby szybkiego i skutecznego informowania służb w sytuacjach zaistnienia zdarzeń nagłych bądź też zagrożeń jakie mogą wystąpić w poszczególnych miejscach – w komunikacji miejskiej, obiektach handlowych, bankach. Seniorzy będą mogli również skorzystać z nauki udzielania pierwszej pomocy.

Szczegóły dotyczące oferty „Lato w Mieście”:
www.lato.warszawa.pl


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c