1500 autobusów, 300 tramwajów, 200 pracowników, odjazdy nawet co 45 sekund. Zobacz jak dojechać na cmentarz

Akcja „Znicz” to największe, coroczne wyzwanie Zarządu Transportu Miejskiego. Na stołeczne ulice wyjeżdża wtedy około 1500 autobusów i 300 tramwajów, czynne są punkty sprzedaży biletów a 200 pracowników czuwa nad tym, by pasażerowie bezpiecznie i sprawnie dotarli na warszawskie cmentarze.

Fot. ZTM

Specjalna linia C40 z Młocin do bramy zachodniej Cmentarza Północnego zaczęła kursować już w weekend 13-14 października br. Od 20 października na trasy wyjeżdża jeszcze więcej pojazdów. Autobusy linii C40 jeżdżą codziennie, podobnie jak linia weekendowa 409, która łączy cmentarze Bródnowski i Północny. Dodatkowo komunikację w rejonie Cmentarza Bródnowskiego wzmocni linia 256 (podjazd pod bramę od strony ul. Chodeckiej).

Od weekendu poprzedzającego Wszystkich Świętych komunikacja specjalna zostanie jeszcze wzmocniona. Ruszą dwie linie tramwajowe C1 i C6, łączące rejon Cmentarza Bródnowskiego i Cmentarza Wolskiego. Na trasę wyjadą także linie autobusowe: C09, C11 i C27 (w dalszym ciągu kursować będzie linia C40).

To jedynie wstęp, bo najcięższa praca jest do wykonania 1 i 2 listopada, kiedy tradycyjnie na groby ruszają setki tysięcy warszawiaków, a przyjeżdżają też goście spoza stolicy. Według ostrożnych szacunków na sam Cmentarz Północny tego dnia przybywa około 200 tysięcy osób. Zdecydowana większość z nich korzysta z Warszawskiego Transportu Publicznego. Nie można także zapomnieć, że wiele osób w te dni idzie do pracy – ich również trzeba dowieźć do celu.

Dlatego w czasie Świąt na ulice wyjedzie około 1500 autobusów i 300 tramwajów. Na samych liniach cmentarnych, których w czasie Wszystkich Świętych oraz Zaduszek ZTM uruchomi 29 (z czego dwie tramwajowe), będzie kursowało 566 i 400 autobusów (odpowiednio 1 i 2 listopada) oraz 76 i 61 składów tramwajowych. Autobusy podstawią się na przystanki nawet co 45 sekund – z taką częstotliwością będzie odjeżdżała linia C09, łącząca Metro Młociny z bramą główną Cmentarza Północnego. Znaczną część ruchu bierze też na siebie metro, które 1 listopada w okresie największego zainteresowania przejazdami będzie kursować co 2 minuty i 50 sekund na linii M1.

Linie cmentarne pojawią się na ulicach w dniu 1 listopada między 7 rano a 19 wieczorem, a 2 listopada między 9 a 17. Wyjątkiem są linie C11, C12 i C90, które dowożą pasażerów w okolice Cmentarza Powązkowskiego. Te autobusy będą jeździły dwie godziny dłużej. Wiele osób wybiera się tam na spacer po zachodzie słońca, kiedy już odwiedzą groby rodzinne w innych rejonach Warszawy.

Dla wygody pasażerów 1 listopada w godz. 7.00 – 19.00 i 2 listopada w godz. 9.00 – 17.00 ZTM uruchamia dodatkowe punkty sprzedaży biletów, które będą funkcjonować w następujących miejscach: Wiatraczna, Cmentarz Bródnowski, Plac Narutowicza, Powązki, Cmentaz Północny, Królewska.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.