178 kg czystej kokainy w bananach z Kolumbii. „Jeden z największych przemytów ostatnich lat”

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową KSP udaremnili jeden z największych przemytów narkotyków w ostatnich latach. Podczas rozładunku TIR-a, wypełnionego tonami bananów, znaleźli aż 178 kg czystej kokainy o wartości 105 mln złotych. Zatrzymali kierowcę, który towar sprowadzony z Kolumbii do Belgii przetransportował następnie do hurtowni pod Warszawą. W najbliższym czasie śledczy planują kolejne zatrzymania.

Fot. KSP

Fot. KSP

Stołeczni policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej stale monitorują szlaki przemytu narkotyków, które różnymi drogami trafiają do Europy. W ich zainteresowaniu są m.in. zorganizowane grupy przestępcze, które przemycają w ten region świata towar o najwyższej jakości.

Informacja o takim właśnie przemycie dodarła do policjantów z wydziału do walki z przestępczością narkotykową stołecznej Policji. Wszystko wskazywało na to, że podejrzany ładunek przypłynął statkiem z Kolumbii do Belgii i tam został przeładowany do polskiego TIR-a, by następnie mógł zostać przewieziony do hurtowni pod Warszawą.

Policjanci niezwłocznie postanowili sprawdzić ten sygnał. W związku z tym, że chodziło o narkotyki wyjątkowo dużej wartości Komendant Stołeczny Policji podjął decyzję, aby w działaniach udział wzięli funkcjonariusze z wydziału realizacyjnego KSP. Ponadto do akcji skierowano policjantów z komendy powiatowej Policji dla powiatu warszawskiego zachodniego oraz Oddziału Prewencji Policji.

W sobotę popołudniu razem wkroczyli na teren hurtowni w jednej z podwarszawskich miejscowości. Rozpoczął się właśnie rozładunek cytrusów przywiezionych z Belgii. Policjanci postanowili dokładnie sprawdzić zawartość TIR-a wypełnionego kilkoma tonami bananów. Szybko okazało się, że kierowca oprócz owoców dostarczył jeszcze inny, nielegalny towar. Wśród palet wypełnionych bananami policjanci znaleźli kilogramowe pakiety czystej kokainy. Po dokładnym sprawdzeniu całego transportu wyszło na jaw, że kierowca przywiózł aż 178 kg kokainy o czarnorynkowej wartości około 105 mln złotych.

Fot. KSP

Fot. KSP

Dzięki profesjonalnemu działaniu i sprawnie przygotowanej akcji policjanci udaremnili jeden z największych przemytów narkotyków do Polski. Tak ogromnego ładunku narkotyków funkcjonariusze nie zabezpieczali od lat. Narkotyki zostaną teraz poddane szczegółowym badaniom w policyjnym laboratorium kryminalistycznym.

40-letni kierowca TIR-a (mieszkaniec województwa mazowieckiego), który przetransportował ładunek z Belgii do hurtowni pod Warszawą został zatrzymany do dyspozycji Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Najprawdopodobniej usłyszy zarzut z art. 55 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Za przemyt znacznej ilości środków odurzających może mu grozić co najmniej 3 lata pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Zadaniem śledczych będzie teraz ustalenie, kto organizował przemyt narkotyków, na czyje zlecenie trafiły one do Polski oraz, kto miał być ich finalnym odbiorcą. Policjanci planują w najbliższym czasie kolejne zatrzymania.

Fot. KSP

Fot. KSP


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.