900 strażników miejskich będzie dbać o bezpieczeństwo odwiedzających cmentarze. Ruszają działania „Hiena” i „Znicz”
Bezpieczeństwo osób odwiedzających cmentarze, ograniczenie przypadków kradzieży i dewastacji, przestrzeganie wprowadzonych zmian w organizacji ruchu, kontrola legalności ulicznego handlu – to tylko niektóre z zadań strażników miejskich, którzy od piątku będą częściej patrolować okolice warszawskich nekropolii. Ruszają działania pod kryptonimem „Znicz” i „Hiena”. Będą prowadzone do 2 listopada.
Stop „cmentarnym hienom”
Wartościowe wieńce, wiązanki, kwiaty, znicze czy elementy nagrobków wykonane z metali kolorowych – wciąż stanowią łakomy kąsek dla tzw. cmentarnych hien, które uaktywniają się w okresie Wszystkich Świętych.
Aby ograniczyć przypadki kradzieży, dewastacji, czy zakłócania porządku publicznego na terenie i w pobliżu cmentarzy, przez całą dobę będą obecne patrole straży miejskiej. Działania będą intensyfikowane w godzinach wieczorno-nocnych, kiedy to najczęściej dochodzi do prób m.in. kradzieży – mówi Marek Kubicki naczelnik VII Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.
Funkcjonariusze apelują również, aby osoby odwiedzające cmentarze zachowały szczególną ostrożność, w trakcie porządkowania grobów nie pozostawiały bez nadzoru torebek, portfeli, dokumentów, a jeśli będą świadkami niepokojących sytuacji – by powiadomiły odpowiednie służby.
Bezpieczny dojazd do nekropolii
Równolegle z działaniami „Hiena” ruszają działania „Znicz” – funkcjonariusze zadbają m.in. o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, utrzymanie drożności ciągów pieszych i jezdni. Strażnicy miejscy będą również patrolować okolice wytypowanych węzłów komunikacyjnych.
– Przypominamy, aby w okresie Święta Zmarłych kierowcy nie jeździli „na pamięć”. Należy zwracać szczególną uwagę na wprowadzone w tym okresie zmiany w organizacji ruchu, w tym wyłączenia z parkowania. Warto sprawdzić wcześniej gdzie obowiązują zakazy ruchu i parkowania. Priorytetem jest komunikacja zbiorowa i ruch pieszych. Funkcjonariusze będą zdecydowanie reagować w przypadkach niestosowania się przez kierujących do wprowadzonych zmian – przypomina Marcin Pawlak, zastępca naczelnika V Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.
Handel w rejonie cmentarzy – tylko legalny
Strażnicy miejscy już sprawdzają czy m.in. w pobliżu cmentarzy nie dochodzi do samowolnego zajmowania terenu przez handlujących. Działania strażników mają nie tylko egzekwować przepisy dotyczące handlu, ale także nie dopuścić do sytuacji, kiedy nielegalne stoiska będą tamowały ruch pieszych i pojazdów. Intensywne działania kontrolne maja też utrudnić ewentualne próby ponownego wprowadzenia do sprzedaży kwiatów lub zniczy pochodzących z kradzieży.
– Wiemy dokładnie w których miejscach handel został dopuszczony przez zarządcę terenu, znamy nie tylko lokalizacje, ale również szczegóły dotyczące zgód wydanych na konkretne stoiska. Bez problemu zidentyfikujemy tych, którzy będą próbowali prowadzić sprzedaż z nielegalnych stoisk. Wobec osób naruszających przepisy będą wyciągane konsekwencje, włącznie z tymczasowym zabezpieczeniem towaru – ostrzega Maciej Świątek, Naczelnik VI Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.
Straż miejska przypomina, że osoby planujące prowadzenie handlu okolicznościowego, w tym w rejonie stołecznych nekropolii, muszą uzyskać zgodę na zajęcie terenu i posiadać przy sobie stosowną decyzję. Stoiska handlowe mogą być rozstawiane tylko w miejscu wskazanym przez zarządcę, zgodnie z przewidzianym metrażem wyznaczonym pod stoisko. Osoby prowadzące sprzedaż powinny posiadać wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Właściciele stoisk handlowych są odpowiedzialni również za stan czystości na zajmowanym terenie – po świętach strażnicy sprawdzą, czy prowadzący sprzedaż uporządkowali miejsce, które zajmowali.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.