A może tak apartamentowiec w Łazienkach? Jak się bawić, to się bawić!

Zabudowa Parku Skaryszewskiego? Żaden problem… przynajmniej nie dla władz Warszawy. Mam propozycję… jak się bawić to się bawić. Pójdźmy na całość! Stuletni, zabytkowy park, który przetrwał wojny i zabory nie przetrwa kapitalizmu. Proponuję apartamentowiec w sercu Łazienek Królewskich. Zieleń, woda, zacne sąsiedztwo… toż to miejsce idealne! Jeszcze lepsze niż Park Skaryszewski, park mojego dzieciństwa, który kawałek po kawałku znika z mapy Warszawy.

Fot. Facebook/MJN

O sprzedaży działki poinformowało Miasto jest Nasze:

„UJAWNIAMY: Miejska spółka sprzedała prawo do użytkowania wieczystego działki w Parku Skaryszewskim!

Chodzi o działkę, na której położony jest hotel „Dedek” wraz z przyległościami. Sprzedana działka ma powierzchnię 5 464 m2. Sprzedano prawa do użytkowania wieczystego tej nieruchomości aż do 2089 roku! Sprzedającym było Miejskie Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji.

Brakuje nam słów, aby opisać nasze zbulwersowanie. I to wszystko dzieje się, gdy dwa miesiące temu światło dzienne ujrzała sprawa Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych! Mieliśmy nadzieję, że limit afer dla naszej dzielnicy został wyczerpany. Niestety, myliliśmy się.

W sprawie oczywiście szokuje fakt, że w prywatne ręce trafiła część stuletniego Parku Skaryszewskiego. Teraz nowy właściciel będzie mógł zburzyć zabudowania „Dedka”, ogrodzić teren, a być może wybudować w środku Parku apartamentowiec. Jeśli nie za rok, to za dziesięć…

Przed sprzedażą nie powstrzymał fakt, że Park Skaryszewski jest wpisany do rejestru zabytków. Zachodzi tu podobny casus co w przypadku Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych – również w przypadku sprzedaży prawa do użytkowania wieczystego potrzebna jest uprzednia zgoda konserwatora. Miasto uważa jednak, że z zabytkowych parków można wykrawać działki i sprzedawać je bez zgody konserwatora.

W sprawie bulwersuje również podmiot sprzedający. Miejskie Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji. jest następcą Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Ogrodniczych, utworzonego w 1958 roku. Do zadań MPRO należało: budowa i konserwacja terenów zieleni miejskiej, konserwacja lasów komunalnych, konserwacja cmentarzy pamiątkowych, budowa, konserwacja, i administracja cmentarzy komunalnych, produkcja materiału roślinnego, usługi dla ludności w zakresie prac ogrodniczych.

Jednakże po przekształceniach ustrojowych, w 1997 roku, rozszerzono zakres działania spółki o budownictwo mieszkaniowe i działalność deweloperską. MPRO dysponowało zbyt wieloma atrakcyjnymi gruntami w Warszawie, aby marnowały się pod uprawę drzewek i kwiatków. Od 2015 roku spółka funkcjonuje pod swoją obecną nazwą.

MPRI bynajmniej nie ukrywa swojej deweloperskiej działalności. Gdy wejdziemy na ich stronę od razu naszym oczom rzuca się: „poznaj nasze inwestycje w parkowym otoczeniu,” „nie budujemy dla wszystkich – budujemy dla wymagających” oraz „tworzymy wyróżniające się miejsca na mapie miasta, pełne zieleni w parkowych lokalizacjach.”

Miejska spółka, która zajmuje się budową luksusowych apartamentów – to nowy poziom warszawskiego matrixa!

Niestety w majątku MPRI znalazła się również działka w Parku Skaryszewskiego. MPRI wystawiło ją na sprzedaż w styczniu. Cena wywoławcza wynosiła 4 500 000 zł. Na stronie MPRI do tej pory nie pojawiła się informacja o zakończonym przetargu.

Niestety, telefonując wprost do MPRI, uzyskaliśmy potwierdzenie, że działka została sprzedana w kwietniu. Pracownicy miejskiej spółki nie chcieli jednak wyjawić, kto jest nabywcą. Dzierżawca budynków na terenie działki, właściciel hotelu „Dedek”, również odmówił odpowiedzi na pytanie, czy wie kto jest nabywcą działki, czy to on nabył działkę lub czy brał w przetargu. W księdze wieczystej nowy właściciel nie jest jeszcze ujawniony.

Dodatkowo, dowiedzieliśmy się, że MPRI obecnie nie ma żadnych nieruchomości na sprzedaż, ale w czerwcu ruszają nowe przetargi, i jeżeli jesteśmy zainteresowani, to powinniśmy się do nich odzywać za miesiąc. Ciekawe, co jeszcze MPRI ma do sprzedania…” – czytamy na profilu stowarzyszenia

Dziś okazuje się, że z drugiej strony parku Skaryszewskiego, przy ulicy Stanisława Augusta zaczęła się wycinka drzew:

„Deweloper powoli pozbywa się zieleni z działki przy Stanisława Augusta
Mieszkańców ulicy Kinowej obudził dziś rano ryk pił spalinowych. Okazało się, że hałas dobiega ze sprzedanej działki na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych, a powodem jest wycinka części drzew i gałęzi. Uzyskaliśmy informacje, że wyciętych ma być 60 drzew. W przypadku wielu z nich chodzi o pojedyncze gałęzie. Z większych wycinanych drzew są akacje. Na wycinkę drzew deweloper uzyskał zgodę stołecznego konserwatora zabytków.
Dzisiejsza wycinka jest już drugą na działce przy Stanisława Augusta. Wygląda na to, że właściciel działki, spółka Leoset, powoli, lecz systematycznie pozbywa się drzew z nieruchomości. Wszystko w świetle prawa…
W sprawie sprzedaży działki 31 marca złożyliśmy doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Czekamy na decyzje prokuratury w tej sprawie.” – czytamy na Facebooku MJN

Copyright © 2016 warszawawpigulce.pl Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.