Ataki na smartfony pasażerów metra. Urządzenia całkowicie zawieszone

Od listopada, pasażerowie warszawskiego metra zgłaszają niepokojące incydenty związane z ich smartfonami, zarówno iPhone’ami, jak i urządzeniami z systemem Android. Wielu użytkowników obawiało się, że ich telefony zostały zhakowane, ale przyczyna problemu okazała się inna.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Sprawę opisał portal Niebezpiecznik.pl, zajmujący się cyfrowym bezpieczeństwem. Jak opisuje, zgłoszeń było coraz więcej.

Jedna z pierwszych relacji pochodzi od Romana, użytkownika Androida, który opisał nieustanne próby sparowania przez Bluetooth z różnymi urządzeniami na stacji metra. Podobne doświadczenia miało wielu innych pasażerów.

Mikołaj, użytkownik iPhone’a, doświadczył innej sytuacji. Jego telefon zaczął się zawieszać po otrzymaniu próby połączenia z nieznanym urządzeniem TV, co doprowadziło do całkowitego zawieszenia telefonu.

Sebastian, również pasażer metra, doświadczył nachalnych prób połączenia Bluetooth z różnymi urządzeniami, co utrudniało korzystanie z telefonu.

Co Powoduje Te Problemy?

Jak się okazuje, przyczyną jest rozpowszechniony skrypt umożliwiający spamowanie urządzeń przez Bluetooth. Atak ten, zaliczany do kategorii DoS (Denial of Service), zalewa urządzenia pakietami parowania, co może całkowicie unieruchomić najnowsze modele iPhone’ów (iOS 17), nawet gdy są zablokowane.

Jak się Obronić?

Zalecane środki ostrożności obejmują wyłączenie Bluetooth na urządzeniach iPhone, wyłączenie funkcji „Swift Pair” w systemie Windows i odznaczenie opcji „Scan for nearby devices” na urządzeniach Android. W przypadku zawieszenia iPhone’a konieczny może być tzw. „twardy reset”.

Niestety, takie ataki mogą stać się coraz częstsze, ponieważ nie wymagają one specjalistycznej wiedzy technicznej. Serwis Niebezpiecznik.pl przestrzega użytkowników przed potencjalnymi zagrożeniami i zachęca do śledzenia aktualności w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]