Co dalej z zamkniętą szkołą? Wykryto źródło skażenia wody

Wczoraj szkołas podstawowa nr 279 im. Batalionów AK „Gustaw” i „Harnaś” przy ul. Cyrklowej 1 na Gocławiu została zamknięta. Najpierw pojawiły się informacje o zanieczyszczeniu wody, potem nastąpiła awaria i wody w ogóle nie było. Jak wygląda sytuacja? Na to pytanie odpowaida dzielnica.

Fot. Warszawa w Pigułce

Podczas wakacji w szkole przeprowadzono remont sieci wodno-kanalizacyjnej. Po jego zakończeniu rutynowo sprawdzono stan wody i okazało się, że jest ona zanieczyszczona bakterią kałową. Budynek szkolny zasilany jest z sieci Spółdzielni Mieszkaniowej Przyczółek Grochowski, w związku z czym zlecono badanie stanu wody również w sieci osiedlowej. Tam woda nie jest zanieczyszczona, z czego wniosek, że wyciek do sieci wodociągowej musiał nastąpić na przyłączu do szkoły.

Ponieważ najważniejsze dla władz dzielnicy jest zdrowie dzieci, natychmiast zastosowano środki zaradcze i przystąpiono do sprawdzenie źródła przecieku. Poinformowano dzieci, że muszą pić wodę wyłącznie z dystrybutorów, ustawionych na każdym piętrze szkoły. Do czasu otrzymania prawidłowych wyników pobranych próbek wody zamknięto dopływ wody przeznaczonej do mycia rąk. Woda była tylko w toaletach. W tym czasie ustalano przyczynę złego stanu wody.

Z uwagi na brak możliwości przygotowywania posiłków w kuchni znajdującej się w budynku szkoły, rodzice i dyrekcja placówki podjęli decyzję o zakupieniu obiadów dla chętnych uczniów, przygotowywanych i dostarczanych przez firmę zewnętrzną.

Zarząd dzielnicy nie ma informacji o zatruciach pokarmowych dzieci ani innych tego typu przypadkach.

Wyniki badań próbek wody z 27 września br. ujawniły, że stan wody poprawił się, ale była ona nadal zanieczyszczona. W zaistniałej sytuacji utrzymano wcześniej podjęte decyzje. Woda w kranach pozostała zakręcona. Woda do mycia rąk dostępna była dla dzieci w przenośnych umywalkach. Dostępne były chusteczki nawilżane, a nauczyciele i pracownicy pomagali maluchom czyścić nimi ręce. Woda do picia dla dzieci znajdowała się na każdym piętrze. W kuchni szkolnej nadal nie przygotowywano obiadów.

28.09.18 r. odbyło się trójstronne spotkanie: burmistrza dzielnicy, przedstawicieli Rady Rodziców i dyrektorki szkoły. Podjęto na nim m.in. decyzję, że kuchnie dwóch sąsiednich szkół będą dostarczać dzieciom ze szkoły nr 279 zupę i bułkę w cenie 2 zł za porcję.

1 października nastąpiła awaria rurociągu poza budynkiem szkoły, na terenie Spółdzielni Przyczółek Grochowski. Prawdopodobnie wodociąg pękł w miejscu potencjalnej wcześniejszej nieszczelności i przecieku kanalizacji do systemu wodnego.

Sytuacja wymusiła zamknięcie dopływu wody do budynku szkoły. W związku z tym na teren szkoły zostały dostarczone przenośne toalety dla uczniów i pracowników szkoły. Awaria została usunięta najszybciej jak było to możliwe.

Niestety, 2 października, dzień po usunięciu awarii, nastąpiła kolejna, także poza terenem szkoły. Tym razem odkryto przyczynę zanieczyszczenia – przy przyłączu do sieci rura była kompletnie zarośnięta rdzą. Zdaniem ekspertów to zdecydowało o przeciekach w systemie i doprowadziło do awarii, którą udało się usunąć jeszcze tego samego dnia.

Niemniej jednak, ze względu na brak możliwości zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych uczniom szkoły, dyrektor szkoły wystąpiła do władz dzielnicy o zamknięcie szkoły. Kierując się przede wszystkim bezpieczeństwem dzieci zdecydowano, że zajęcia dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńcze zostały zawieszone do odwołania. Zdaniem specjalistów uczniowie wrócą do szkoły w poniedziałek, 8 października. O terminie wznowienia zajęć lekcyjnych rodzice zostaną powiadomieni na stronach szkoły i dzielnicy.

Zarząd Dzielnicy postanowił podjąć bardziej zdecydowane działania, zapobiegające w przyszłości podobnym wydarzeniom. W porozumieniu z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji ustalono, że na koszt dzielnicy zostanie wykonane dla szkoły indywidualne przyłącze do przewodu wodociągowego przy ul. Kwarcianej.

2 października w godzinach popołudniowych usunięto awarię i woda popłynęła do SP nr 279. Jej próbki zostaną pobrane przez Sanepid. Należy jednak odczekać cztery doby, by uzyskać odpowiedź, czy woda nie jest zanieczyszczona i by Sanepid wydał decyzję o możliwości bezpiecznego powrotu dzieci do szkoły.

 Realnie patrząc, należy przyjąć, że nastąpi to we wtorek, 9 października.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.