Co kryje zabytkowa hala „Orła”? Ogromny krzyż, łóżka i dużo, dużo więcej [ZDJĘCIA][WIDEO]

Wczoraj pokazywaliśmy Wam zamknięty tor kolarski „Orzeł” https://warszawawpigulce.pl/jak-wyglada-zamkniety-tor-kolarski-orzel-bylismy-tam-zdjeciawideo/  Dziś przyjrzymy się samej hali. Jest to bardzo ciekawe miejsce.

@warszawawpigulce♬ X’s files parody _1 minute loop(1079525) – KeySets

Już po wejściu w oczy rzuca się ogromny krzyż (pamiątka po wynajmie przez Kościół Chrześcijański „Słowo Życia”, w połączeniu z półmrokiem sprawia, że miejsce ma niepowtarzalny klimat.

We wnętrzu znajdują się zdewastowane sale sportów walki, szatnie i łazienki. Obiekt zaprojektował Maciej – polski architekt i rysownik.

Autor nowatorskiej hali wystawowej, znanej w Polsce jako Paraboleum (obecnie hala widowiskowo-sportowa J.S. Dorton Arena) w Raleigh, zbudowanej po jego śmierci w 1952 roku. Kierował Wydziałem Architektury North Carolina State University.

Zginął w katastrofie lotniczej samolotu Lockheed L-749A Constellation linii lotniczych TWA (lot rejsowy nr 903) wracając z Indii, gdzie projektował nowe miasto Czandigarh.
Urodził się na Syberii w obecnym mieście obwodowym Czyta, jako syn szlacheckiej rodziny. Jego ojciec był konsulem II Rzeczypospolitej w Chicago w 1920 roku. Wychował się w Krakowie i Warszawie.

Razem ze swoją przyszłą żoną (ślub w 1938 roku) Stanisławą Sandecką zdobył szerokie uznanie za rysunek podczas studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w latach 1928–1936. Oboje byli uważani za czołowych rysowników przedwojennej Polski. Wspólnie wygrali kilka konkursów architektonicznych, odbyli staż u Le Corbusiera.

Obecnie obiekt, w którym znajdują się sale sportów walki jest w złym stanie technicznym i nie nadaje się do użytku. Czuć wilgoć. Przez zamurowaniem wejść opuszczony obiekt stanowił miejsce pobytu dla bezdomnych, o czym świadczą wniesione tam meble.
Ogromnie szkoda, że obiekt popada w ruinę i cudownie byłoby zobaczyć go odrestaurowanym, do tego wiedzie jednak daleka droga, jednak miejmy nadzieję nie niemożliwa do pokonania.

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.