Czy dziecko sprzed szkoły zostało naprawdę porwane? Uważaj! Oszuści czyhają na Twoje hasło!

Przerażający tytuł, który zachęca, by wejść na stronę i przeczytać artykuł. To może być fake news. Sprawdzajcie kto umieszcza takie artykuły.

Fot. Warszawa w Pigułce

Najczęściej posty udostępniane są na profilach prywatnych osób, którym włamano się na konta na Facebooku. Jak to działa? Klikasz w link, który podany jest w poście. Jest to bardzo często fałszywa strona, łudząco przypominająca serwisy informacyjne. Na dole artykułu zawsze znajduje się nagranie. Jeżeli chcesz je obejrzeć, jesteś przenoszony na spreparowaną stronę Facebooka, gdzie musisz podać swoje dane logowania. Jeśli spróbujesz się zalogować, oszuści dostaną się na Twoje konto!

Grają na emocjach

Na taki post natrafiła Patrycja. Został on udostępniony przez jej znajomego. Kobieta weszła w link, a następnie podała dane logowania do swojego konta, aby obejrzeć film.

Takie fałszywe informacje będą pojawiały się na Facebooku. Oszustom chodzi o to, żeby ofiara kliknęła w link i podała dane logowania. – Dla nich jest to najłatwiejszy sposób na to, aby w następnych krokach wyłudzać dane oraz pieniądze – tłumaczy Dominika Szewczyk z CyberRescue.

Co zrobić, jeżeli podałem dane logowania?

Jeśli zdarzyło się tak, że wpisaliście swoje dane logowania na fałszywej stronie, należy jak najszybciej zmienić hasło. Dobrym rozwiązaniem będzie również wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia w postaci weryfikacji dwuetapowej na swoim koncie – tłumaczy Dominika Szewczyk z CyberRescue.

Zapamiętaj! Zawsze dokładnie sprawdzaj nazwy stron, które proszą Cię o dane do logowania do serwisu. Często te nazwy różnią się dodaną literą lub cyfrą.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c