Grypa atakuje! W styczniu ponad 57 tys. przypadków tylko w woj. Mazowieckim!
Grypa atakuje. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie informuje, że w pierwszych dwóch tygodniach stycznia 2018 r. (1-15.01.) na terenie Mazowsza zgłoszono i zarejestrowano 52 533 przypadki zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne.
To zebrane informacje na podstawie meldunków epidemiologicznych z poszczególnych powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, które otrzymują dane z przychodni i ośrodków zdrowia. Dane te publikowane są również przez NIZP-PZH, Krajowy Ośrodek ds. Grypy i Główny Inspektorat Sanitarny.
W stosunku do analogicznego okresu z lat poprzednich w województwie mazowieckim:
• 1-15.01.2017 – 57 070 przypadków
• 1-15.01.2016 – 25 708 przypadków
Na całym Mazowszu w okresie od 1 października 2017 do 15 stycznia 2018 r. odnotowano łącznie 337 187 przypadków zachorowań, co stanowi wynik wyższy względem tego samego okresu w ubiegłym sezonie grypowym: 323 968 zachorowań. Na Mazowszu nie odnotowano od początku roku żadnych zgonów z powodu grypy.
W Warszawie zachorowania grypę i infekcje grypopodobne:
• 1 października 2017 -15 stycznia 2018 r.: 59 895 zarejestrowanych przypadków
Pacjenci zgłaszający się do szpitali i przychodni najczęściej mają zapalenie oskrzeli, infekcje dróg oddechowych. Narzekają także na bóle mięśni i wysoką gorączkę do 40 stopni Celsjusza. Niestety, w tym sezonie zauważalny jest wzrost zachorowań wśród ludzi spoza grup podwyższonego ryzyka, którzy do tej pory chorowali rzadziej. Do lekarzy trafia wielu pacjentów w wieku 20-50 lat, dotąd nie chorujących, którzy mają ciężki przebieg grypopodobnych infekcji wirusowych. Mimo leczenia nawet wieloma lekami pacjenci trafiają z ciężkimi powikłaniami pogrypowymi typu zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astma, długotrwały kaszel.
Styczeń to początek tzw.: szczytu zachorowań, który przypada zawsze na pierwsze trzy miesiące roku.
W okresie infekcji należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, omijać duże skupiska ludzi oraz dokładnie myć ręce: wirusy są na poręczach w autobusach czy na klamkach.
• Czynnik etiologiczny grypy
Czynnikiem sprawczym są wirusy – w przypadku grypy są to różne typy wirusów grypy A, B lub C
Przebieg choroby
Grypa różni się od przeziębienia. W większości przypadków zarówno w przeziębieniu, jak i w grypie rozwój choroby jest szybki. Średnio po 48 godzinach pojawiają się objawy – w obu chorobach objawy trwają około 2-4 dni, przy czym w przypadku przeziębienia choroba najczęściej trwa ok. tygodnia, a w przypadku grypy ok. 1-2 tygodni. Sam przebieg choroby w przeziębieniu jest łagodny i dominują objawy miejscowe infekcji górnych dróg oddechowych, natomiast w grypie przebieg może być od łagodnego po ciężki i na pierwszy plan wybijają się objawy ogólnoustrojowe o dużym nasileniu.
Objawy grypy:
• gorączka – w grypie objawem charakterystycznym jest wysoka gorączka (powyżej 380C), która trwa średnio 3-4 dni
• ból głowy – intensywny, silny
• ból gardła – rzadko
• uogólniony ból mięśni i stawów – o dużym nasileniu
• nieżyt nosa (katar) – występuje sporadycznie i nigdy nie jest tak intensywny jak w przeziębieniu
• kichanie – w grypie czasami
• kaszel – ma charakter suchy i napadowy,
• osłabienie, wyczerpanie – wczesne i bardzo nasilone oraz może się przeciągać nawet do 2-3 tygodni
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.