Iphone 12 za wypełnienie ankiety? Uważajcie!

Fałszywe konkursy pojawiają się w internecie każdego dnia. Najczęściej wystarczy wypełnić ankietę, by wygrać nagrodę. Tym razem oszuści zachęcają do zdobycia nowego telefonu marki Apple. Co nam grozi?

Fot. Warszawa w Pigułce

Wiadomość z linkiem do nieprawdziwego konkursu przesyłana jest za pomocą popularnego komunikatora Messenger. Po wypełnieniu ankiety, wybieramy prezent, który losuje nam nagrodę. Aby ją otrzymać, należy przesłać wiadomość z linkiem od 5 do 20 znajomych, w ten sposób rozpowszechniając konkurs. Jeżeli podamy swoje dane w celu otrzymania nagrody, oszuści mogą wykorzystać je na przykład do celów telemarketingowych.

A myślałam, że wygrałam!

Wiadomość z linkiem do fałszywego konkursu otrzymała także Beata od swojej znajomej. Kobieta od razu postanowiła wziąć udział w konkursie, w którym rzekomo wygrała kartę podarunkową do Zary.

Oczywiście podałam swoje dane i dopiero po dwóch tygodniach, gdy nie otrzymałam nagrody, zaczęłam podejrzewać, że coś jest nie tak – tłumaczy kobieta.

Jest to popularne oszustwo, dzięki któremu w łatwy sposób przestępcy mogą zyskać nasze dane. – Zawsze należy sprawdzać takie konkursy na oryginalnych stronach firm, które niby je organizują – tłumaczy Dominika Szewczyk z CyberRescue.

Podałam dane i co dalej?

Jeśli wśród podanych danych znajdowały się dane karty, konieczne jest wyzerowanie limitów i zastrzeżenie karty. Gdy udostępniliśmy swój adres mailowy czy numer telefonu, niestety nie da się tego cofnąć. Możemy spodziewać się nadmiernego SPAMu oraz kolejnych prób oszustwa wysyłanych drogą mailową oraz w wiadomościach SMS – tłumaczy Dominika Szewczyk z CyberRescue.

Należy pamiętać, że tego typu fałszywe konkursy oprócz wyłudzenia danych mogą nakłaniać do pobrania złośliwego pliku. Jeśli doszło do pobrania i otwarcia pliku, należy niezwłocznie przeskanować telefon programem antywirusowym.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c