IPN pokazał oryginał raportu Stroopa

„To był dramatyczny krzyk ludności żydowskiej, która przed śmiercią chciała wyrazić swój sprzeciw i chwycić za broń” – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek podczas prezentacji oryginału raportu Jürgena Stroopa w Archiwum IPN w przeddzień 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

16 kwietnia 2018 r. Instytut Pamięci Narodowej zainicjował kampanię społeczną przypominającą heroizm powstańców w getcie warszawskim. Twarze bojowników żydowskich – znane ze zdjęć z raportu likwidacji getta dowódcy SS Jürgena Stroopa – możemy oglądać w prasie, metrze czy tramwajach.

IPN przypomina też podstawowe fakty dotyczące tego bohaterskiego zrywu i tragizm sytuacji ludności żydowskiej, pokazując oryginał raportu, w tym dziesiątki wstrząsających zdjęć, które stały się znane na całym świecie jako świadectwo Holocaustu. – Raport Stroopa, dokument, który był dowodem w procesie norymberskim, pokazuje, czym była okupacja niemiecka w Warszawie, dokumentuje ludobójczą politykę Niemiec wobec Żydów, którzy od pokoleń żyli w naszej stolicy. Nie wystarczyło niemieckiemu okupantowi zabić – musiał zlikwidować całą dzielnicę żydowską, by zniszczyć wszystkie materialne dowody życia ludności cywilnej. Powstańcy wiedzieli, że ich walka jest przegrana, ale nie chcieli umierać, nie chwytając za broń – podkreślił prezes IPN dr Jarosław Szarek podczas prezentacji raportu w Archiwum IPN przy ul. Kłobuckiej.

Prezes IPN przypomniał, że Jürgen Stroop czekał na wyrok w mokotowskim więzieniu wraz z oficerem AK Kazimierzem Moczarskim, który opisał to w słynnej książce „Rozmowy z katem”. – Kat siedział w jednej celi z ofiarą. To ilustracja, w jak instrumentalny sposób władze komunistyczne traktowały oficerów AK – podkreślił dr Szarek.

4 kwietnia 2018 r. Wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma odebrał w siedzibie MSZ certyfikat potwierdzający wpisanie raportu Stroopa na światową listę UNESCO „Pamięć Świata”, o co IPN zabiegał od 2016 r. Działania pracowników Instytutu zyskały aprobatę m.in. Żydowskiego Instytutu Historycznego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Bundesarchiv, Bad Arolsen czy wybitnego historyka Timothy’ego Snydera. W październiku 2017 r. raport znalazł się na wspomnianej prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Raport Stroopa został wydany przez IPN w 2009 r., w 2013 r. został udostępniony w internecie, wkrótce ma się pojawić dodruk wersji papierowej. Drugi egzemplarz raportu znajduje się w archiwum w Waszyngtonie.

„Wstrząsający dokument napisany nowomową okupanta”

Raport Stroopa to jeden z najważniejszych dokumentów przechowywanych w Archiwum IPN, oprócz np. dzienników Hansa Franka. – To wstrząsający dokument, wystarczy spojrzeć na zdjęcia robione podczas pacyfikacji żydowskiej dzielnicy, stały się ikonami fotografii, choć pewnie wiele osób nie wie, że pochodzą właśnie z raportu Stroopa. Trzyczęściowe „suche” sprawozdanie, napisane służbową nowomową niemieckiego okupanta, przygotowane przez wysokiego funkcjonariusza aparatu III Rzeszy Jürgena Stroopa dla Heinricha Himmlera, robi ogromne wrażenie – powiedziała dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk.

Raport Jürgena Stroopa w wersji elektronicznej

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]