Jest czas do 25 listopada. Potem komornik. Postępowania egzekucyjne wobec niemal 6 tys. osób

Każdego miesiąca, do dnia 25., obowiązuje termin na zapłatę abonamentu RTV. W Polsce każda osoba, która posiada możliwość odbioru sygnału publicznych nadawców, jest zobowiązana do jego opłacania. Brak realizacji tej opłaty może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

W pierwszej połowie 2023 roku, Poczta Polska podjęła działania w kierunku wszczęcia postępowań egzekucyjnych przeciwko niemal 6 tysiącom osób. W jej szeregach działa około kilkadziesiąt osób, które sprawdzają, czy obowiązek opłacania abonamentu jest realizowany. Kontrole obejmują zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa.

Jeśli kontrola wykaże, że w miejscu poddawanemu kontroli znajduje się telewizor czy radio, a abonament nie jest opłacany, grozi za to kara finansowa. Może wynieść ona do 30-krotności miesięcznej stawki abonamentu, która obecnie wynosi 8,70 zł za radio i 27,30 zł za telewizor lub oba urządzenia razem. Dodatkowo, należy uregulować zaległe składki.

Postępowanie egzekucyjne grozi tym, którzy zarejestrowali urządzenie, ale przestali płacić abonament. Nieopłacenie abonamentu i brak wpłaty do 25. dnia miesiąca skutkuje listownym upomnieniem od Poczty Polskiej. Jeśli dług nie zostanie uregulowany w wyznaczonym terminie, sprawa trafia do urzędu skarbowego, gdzie mogą zająć się nią poborcy podatkowi.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2023 roku, Poczta Polska wszczęła postępowania egzekucyjne przeciw 5958 osobom. To spadek w porównaniu z pierwszą połową 2022 roku, kiedy to liczba takich postępowań wynosiła 25 444.

Surowe kary. Mogą zabrać nawet do i mieszkanie

W przypadku postępowania egzekucyjnego, urząd skarbowy może zająć majątek dłużnika, w tym rachunki bankowe, nadpłaty podatkowe, emerytury, pensje, a nawet nieruchomości, w celu pokrycia zadłużenia.

Dla osób, których zadłużenie jest zbyt duże, aby spłacić je jednorazowo, możliwe jest rozłożenie długu na raty. Wnioskować o to można do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest nawet umorzenie zadłużenia.

Nieopłacanie abonamentu RTV niesie za sobą poważne konsekwencje finansowe i prawne, dlatego warto być świadomym swoich obowiązków i terminowo regulować należności.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]