Kaja Godek chce dalszego zaostrzenia prawa aborcyjnego. „Nie zabija się dziecka, aby leczyć matkę”

Kaja Godek w wywiadzie na antenie Radia ZET ma nadzieję na dalsze zaostrzenie prawa aborcyjnego. Wypowiedziała się na temat przerywania ciąży w przypadku gwałtu, jak i w przypadku zagrożenia życia matki.

Fot. Jakub Kaminski/East News

Kaja Godek, jedna z inicjatorek programu „Zatrzymaj aborcję”, wypowiedziała się na temat zaostrzenia prawa aborcyjnego.

Tak naprawdę nie różnimy się od tych kultur, które są barbarzyńskie, które zabiją ofiarę (gwałtu – dop. red.). Trzeba chronić oboje i matkę i dziecko. Niezależnie od tego w jakich warunkach poczęło się dziecko, bo dziecko nie odpowiada za swojego ojca, który był gwałcicielem – Mówiła Kaja Godek w programie Halo Zet Justyny Dżbik.

Na pytanie czy w przypadku zagrożenia życia matki należy usunąć ciążę, Kaja Godek uznaje, że powinno ratować się i matkę i dziecko, a ciąża nie jest przeszkodą w leczeniu. – Nie zabija się dziecka, aby leczyć matkę. Aborcja nie leczy żadnej choroby i to mówi Deklaracja Dublińska – argumentuje Godek – Mogą być sytuacje, kiedy leczenie matki, np. na raka albo na poważne schorzenie może zaszkodzić dziecku i wtedy leczy się matkę. Oczywiście, jeśli ona sobie tego życzy. Nikt nie wymaga tego, aby matka z takiego leczenie rezygnowała, ale trzeba pozwolić na to, aby lekarz ratował do końca oboje, a jeśli nie uda się obojga uratować, to uratował przynajmniej matkę i tego nikt z proliferów nigdy nie chciał zabronić. Ale to jest zupełnie co innego niż aborcja – dodaje profilerka.

W 2019 posłowie PiS złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek  o zbadanie zgodności z polską konstytucją aborcji z powodu wady płodu. Dokładnie o zapis dotyczący przerwania ciąży w przypadku podejrzenia choroby lub upośledzenia.

To jeden z trzech przypadków, w jakim można było dokonać w Polsce legalnej aborcji.

Nad przepisani obradował w pełnym składzie Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej. Prokurator Generalny oraz Sejm zawnioskowały o uznanie zaskarżonych przepisów za niezgodne z konstytucją. Trybunał uznał, że przepisy umożliwiające terminację ciąży w przypadku stwierdzenia jego ciężkiego uszkodzenia lub nieuleczalnej choroby są niezgodne z konstytucją.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c