Kierowcy autobusu za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym zatrzymano prawo jazdy

Policjanci z wydziału ruchu drogowego podczas kontroli drogowej, w trakcie której wykorzystywali nowoczesny laserowy miernik prędkości TruCam, ujawnili podwójne przekroczenie prędkości przez kierowcę autobusu jadącego z Ukrainy do Poznania. W terenie zabudowanym w miejscowości Ostrów w gminie Celestynów, na drodze krajowej nr 17, w którym obowiązywała dozwolona prędkość do 50 km/h, autokar jechał z prędkością 103 km/h. 31-letniemu kierowcy autokaru zatrzymano prawo jazdy i nałożono na niego grzywnę w postaci mandatu karnego. Dokument zostanie teraz przekazany do Starostwa Powiatowego w Otwocku, gdzie wydana zostanie formalna decyzja administracyjna o jego zatrzymaniu.

Fot. Policja

 Policjanci z otwockiej drogówki wykorzystują w codziennej służbie nowoczesne laserowe mierniki prędkości TruCam, które oprócz dokładnego pomiaru przy użyciu wiązki laserowej, rejestrują również obraz pojazdu.

Policjanci pomiarów takimi urządzeniami dokonują w różnych miejscach powiatu otwockiego.  Dlatego też należy mieć świadomość, że jadąc z nadmierną prędkością, można narazić się na odpowiedzialność prawna, a przekraczając dozwolona prędkość co najmniej 50 km/h w terenie zabudowanym, można mieć zatrzymany dokument prawa jazdy na 3 miesiące.

W przypadku dalszej jazdy bez dokumentu, taki dokument można stracić na dodatkowe 3 miesiące. Kolejną sankcją nie respektowania decyzji administracyjnej jest cofnięcie uprawnień, co wiąże się z ponownym zdaniem egzaminów.

Dokumenty prawa jazdy tracą w opisywany sposób różni kierowcy. Zdarzają się też wśród nich kierowcy autobusów. Podczas jednej z ostatnich kontroli, był nim 30-letni obywatel Ukrainy.

Policyjne pomiary prędkości prowadzono na drodze krajowej nr 17 w Ostrowiu w gminie Celestynów. Policjanci mierzyli prędkość na odcinku, gdzie dozwolona prędkość wynosiła 50 km/h. W pewnej chili policjant wykonujący pomiar, wycelował urządzenie w autokar jadący w kierunku Warszawy. Miernik wskazał, że kierowca autobusu jechał 103 km/h. Pojazd zatrzymano do kontroli.

Autobusem, który jechał z pasażerami, z Ukrainy do Poznania, kierował 31-letni mężczyzna. Badanie alkomatem wykazało, że był trzeźwy. Kontrola zakończyła się jednak dla niego zatrzymaniem prawa jazdy i grzywną w formie mandatu karnego.

Dla dopełnienia formalności, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, pozostaje jeszcze wydanie decyzji administracyjnej przez Starostę Otwockiego o zatrzymaniu dokumentu na najbliższe 3 miesiące.

Policjanci przestrzegają kierowców przed jazdą z nadmierną prędkością. Oprócz laserowych mierników, policjanci z drogówki patrolują teren naszego powiatu w nieoznakowanych radiowozach z wideorejestratorami.

Szkoda stracić prawo jazdy, dlatego warto przestrzegać norm i przepisów prawa.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.