Kierowcy wjadą na buspasy. Będzie jeden warunek

Premier Mateusz Morawiecki gotowy jest wpuścić kierowców na buspasy jeśli tylko ci będą przewozili minimum trzy lub cztery osoby w samochodzie. Rozwiązania takie testowane były między innymi w Krakowie, Poznaniu i Rzeszowie. Nie sprawdziły się.

Fot. Shutterstock

W Warszawie, czyli w mieście w którym nigdy nie było testowane wpuszczenie samochodów na buspasy urzędnicy mają poważne wątpliwości.

Zarząd Dróg Miejskich stoi na stanowisku, że rola buspasów jest inna, a przepisów nie da się egzekwować. Zdaniem urzędników ciężko sobie wyobrazić, że policja stoi w pobliżu buspasa i zatrzymuje kierowców, którzy mają w samochodach mniej niż cztery osoby.

Jak pokazuje doświadczenie innych miast, ZDM może mieć rację. Poważne wątpliwości odnośnie przepisów mają w szczególności Kraków i Poznań, gdzie rozwiązania tego typu były testowe wprowadzone, ale wycofano je właśnie ze względu na nadużycia.

Z powodu wąskich ulic, Kraków boryka się z nadmiarem ruchu i korkami. Tutaj także zwraca się uwagę na to, że buspas powinien służyć do przewożenia mieszkańców miasta autobusami.

W Rzeszowie urzędnicy poszli o krok dalej. Zezwoli na jazdę kierowcom po buspasie z kilkoma osobami w samochodzie nie tylko na testowych odcinkach drogi, ale w całym mieście. W rozmowie z TVN24, rzecznik burmistrza miasta przyznaje, że rozwiązanie nie działa idealnie. Kierowcy wjeżdżają na buspas, pomimo, że w samochodzie jest tylko jedna osoba. Najczęściej dzieje się to w godzinach szczytu, przez kierowców z innych miast, którzy na co dzień nie jeżdżą po Rzeszowie.

Premier przedstawił ostatnio propozycje, które poprawić mają bezpieczeństwa na drogach. Priorytetem tej kadencji ma być również walka z korkami. Jak jednak pokazują doświadczenia samorządów, narzucanie odgórnych regulacji dotyczących buspasów może skutkować właśnie ich zakorkowaniem.

Zamiast więc zachęcać kierowców do jazdy samochodem z kilkoma osobami na pokładzie, może warto by ich zachęcić do podróżowania komunikacją miejską.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c