Komunikacją miejską za darmo! – 22 września – Postaw na komunikację miejską

Paliwo, naprawy, obowiązkowe OC – to tylko nieliczne koszty związane z utrzymaniem samochodu. Jest prosty sposób aby oszczędzić czas, pieniądze, i środowisko naturalne – przesiadka do nowoczesnej, ekonomicznej i ekologicznej komunikacji miejskiej.

org_1060_mn_ulotka

Fot. ztm.waw.pl

Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zaprasza do korzystania z komunikacji miejskiej. Najlepszą okazją do wypróbowania stołecznego transportu jest Europejski  Dzień bez Samochodu obchodzony 22 września.

Tego dnia nie trzeba kasować biletów ZTM w autobusach, metrze, tramwajach, SKM oraz w  pociągach Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej na obszarze obowiązywania oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD”. Dodatkowo będzie można bezpłatnie zostawić samochód na jednym z 14 parkingów „Parkuj i Jedź”.

Daj pierwszeństwo komunikacji miejskiej nie tylko w tym dniu

Europejski Dzień bez Samochodu (EDbS) wieńczy odbywający się od 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Celem projektu jest promowanie komunikacji miejskiej, systemu parkingów P+R, jazdy na rowerze, a także zwrócenie uwagi na negatywne konsekwencje nadużywania samochodu jako środka indywidualnego transportu, szczególnie w centrum miasta. Argumentów nie trzeba szukać daleko: jak wynika z badań, samochód, którym podróżuje średnio 1,3 osoby, emituje ok. 140 g/km dwutlenku węgla na osobę zaś autobus, którym jedzie średnio 80 osób – tylko 11 g/km na osobę. Pojazdy komunikacji szynowej w ogóle nie emitują dwutlenku węgla.

Warszawiacy będą zachęcani do udziału w EDbS już od 24 sierpnia. Ulotki informujące o wydarzeniu pojawią się  w urzędach dzielnic . Na stołeczne trasy wyjedzie 40 autobusów i 10 dwuwagonowych składów tramwajowych z wyeksponowanymi reklamami informującymi o obchodach Dnia bez Samochodu. Jest to pierwszy etap kampanii mającej na celu zachęcenie kierowców do przesiadania się do komunikacji miejskiej. O kolejnych jej odsłonach  napiszemy niebawem.

ETZT organizowany jest co roku w dniach 16-22 września. Stanowi on doskonałą okazję do zwiększania świadomości ekologicznej Europejczyków i skłonienia  ludzi do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dotyczących transportu oraz do próby zmiany postaw wobec nadmiernej eksploatacji aut. W Warszawie liczba samochodów osobowych przypadających na 1000 mieszkańców wynosi już 580. Dla porównania w Berlinie sukcesywnie spada i wynosi 360.

Działania podejmowane przez organizatorów ETZT mają na celu stworzenie szansy poznania miasta bez ulicznego hałasu oraz uciążliwego ruchu samochodowego i zachęcenie do rozważań o konieczności wsparcia takiego rodzaju transportu, który nie narusza znacząco równowagi ekologicznej.

źródło: ztm.waw.pl

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.