Kość przy skwerku. Makabryczne znalezisko z czasów Powstania?

Przy skwerku na rogu Okopowej i Al. Solidarności bawiące się dzieci zauważyły prawdopodobnie ludzką kość. Ich matka zawiadomiła służby. Sprawą zainteresowali się też radni, którzy zgłosili sprawę na numer alarmowy 19115.

Wola jest szczególnie naznaczona przez historię. To tutaj hitlerowcy bezlitośnie mordowali mieszkańców podczas Powstania Warszawskiego. Rzeź Woli do dzisiaj daje o sobie znać. Ciągle znajdywane są makabryczne „pamiątki” z tamtych czasów. Zapewne znaleziona na tej głębokości kość nie jest jedyną w tamtej okolicy. Póki co, sprawą muszą zająć się odpowiednie służby.

O zdanie zapytaliśmy też Anetę Skubidę, radną niezależną z warszawskiej Woli:

„W tej chwili nie wiadomo jeszcze czy odnalezione szczątki to szczątki ludzkie i z jakiego okresu pochodzą. Sprawa została już zgłoszona – także przeze mnie przy użyciu mobilnej aplikacji miejskiego centrum kontaktu 19115. Liczę na szybkie jej wyjaśnienie. Należy jednak pamiętać, że do podobnych odkryć może w najbliższym czasie na Woli dochodzić relatywnie często ze względu na historię tej dzielnicy oraz liczbę prac budowlanych, które już się rozpoczęły lub rozpoczną się niebawem.

Wola podlega intensywnej zabudowie – przenosi się tu funkcjonalne centrum miasta, co chwilę powstają kolejne biurowce, a zabudowa mieszkaniowa wypełnia każdy możliwy pozostały  skrawek ziemi. Niebawem budowana ma być też dalsza część II linii  metra. Wykopy, które będą towarzyszyły tym inwestycjom z dużym prawdopodobieństwem mogą odsłonić szczątki ludzkie m.in. z okresu Powstania Warszawskiego. Przecież to właśnie Wola była dzielnicą, w której  dokonywano masowych mordów, zginęły dziesiątki tysięcy ludzi. Podobnie jak w przypadku pofabrycznych skażeń gruntów i wody gruntowej, zarówno władze dzielnicy oraz inne instytucje publiczne, jak i inwestorzy – także prywatni-  powinni przygotować się na możliwość występowania takich sytuacji.

Opracowane powinny zostać odpowiednie procedury tak, by sytuacja nikogo nie zaskoczyła oraz aby nie było możliwe ukrywanie prawdy czy rozmywanie odpowiedzialności, tak jak ostatnio miało to miejsce w wypadku wspomnianych skażeń. Jeszcze w ubiegłym roku złożyłam interpelację w tej sprawie do Zarządu Dzielnicy Wola w kontekście budowy metra. Teraz zwracam się z prośbą, by włodarze zatroszczyli się o szczególny nadzór nad należytym poszanowaniem szczątków ludzkich także podczas prac budowlanych innego typu”.

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c