Krakowianin chce uchwały ws. zburzenia Pałacu Kultury

Dr Jerzy Bukowski, Rzecznik Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych i wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie chce, by stolica zburzyła Pałac Kultury i Nauki. W tym celu wysłał list do Prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Fot. Wikipedia

Fot. Wikipedia

Pełna treść listu brzmi:
„W imieniu Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwracam się do Szanownych Państwa o podjęcie uchwały o zburzeniu Pałacu Kultury i Nauki – jednego z najbardziej widocznych symboli zniewolenia Polski przez Związek Sowiecki.

Wkrótce przypada 60. rocznica zakończenia budowy w centrum stolicy obiektu, którego patronem był przez długie lata jeden z największych zbrodniarzy w historii ludzkości – Józef Stalin. Ten narzucony nam siłą socrealistyczny „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego” miał po wsze czasy utrwalać podległość naszej ojczyzny sowieckiemu imperium.

W ostatnich miesiącach wiele samorządów gminnych zdecydowało o rozbiórce pomników sławiących Armię Czerwoną i jej żołnierzy, wśród których było mnóstwo katów narodu polskiego, by wspomnieć tylko generała Iwana Czerniachowskiego. Wzywam więc władze Miasta Stołecznego Warszawy, aby uczciły 60. rocznicę oddania do użytku tego architektonicznego monstrum, mającego przypominać Polakom, że są niewolnikami Sowietów, decyzją o zburzeniu go.

Niech przykładem będzie dla Was likwidacja w latach 20. ubiegłego wieku soboru Świętego Aleksandra Newskiego na placu Saskim – jednej z najwyższych budowli ówczesnej Warszawy. Wzniesiono go na polecenie zaborczych władz rosyjskich w takim samym celu, jak PKiN: by stanowił zewsząd widoczny symbol carskiego panowania na ziemiach polskich. Władze odrodzonej Rzeczypospolitej nie miały najmniejszych wątpliwości, aby tę budowlę szybko rozebrać, ponieważ jej istnienie uwłaczało powadze niepodległego państwa. Taki sam los powinien spotkać Pałac Kultury i Nauki.

Kraków, 19 lipca 2015, rzecznik POKiN, dr Jerzy Bukowski”

Wielu historyków twierdzi, że zburzenie Soboru Aleksandra Newskiego to największa tragedia jaka spotkała przedwojenną architekturę. Przykład podany przez Pana doktora nie jest więc zbyt dobry.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.