Legenda Solidarności pod respiratorem. Jego stan jest określany jako ciężki

W katowickim szpitalu MSWiA przebywa Andrzej Rozpłochowski. Legendarny działacz Solidarności jest zakażony Covid-19. Jego stan jest określany jako ciężki.

Fot. Warszawa w Pigułce

Działacz trafił do szpitala 23 listopada, kilka dni po tym, jak powrócił z sanatorium. Jak pisze „Dziennik Zachodni”, miał problemy z oddychaniem i wysoką gorączkę.

Początkowo stan był stabilny, ale szybko zaczął się pogarszać. Z relacji przyjaciela działacza wynika, że Rozpłachowski jest podłączony do respiratora, a jego płuca w 80 proc. nie działają.

„Super Express” rozmawiał z Eugeniuszem Karasińskim, przyjacielem rodziny działacza. Pomimo próśb rodziny, 71-latek nie chciał przyjąć szczepionki.

Andrzej Rozpłochowski jest absolwentem zasadniczej szkoły samochodowej w Inowrocławiu (1968). Po odbyciu służby wojskowej pracował w Polskich Kolejach Państwowych (do 1977) i następnie w Hucie Katowice (do 1983). W trakcie strajków w 1980 stanął na czele protestu w swoim zakładzie pracy, został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, następnie kierował regionalnymi organami powstającej „Solidarności”. Współtworzył krajowy Komitet Obrony Więzionych za Przekonania. Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku, następnie członkiem Komisji Krajowej NSZZ „S” i przewodniczącym miejskiej komisji koordynacyjnej w Dąbrowie Górniczej. W 1981 kandydował na przewodniczącego zarządu regionu związku, jednak przegrał z Leszkiem Waliszewskim. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany (13 grudnia 1981), rok później oskarżony o działania antypaństwowe, nie został osądzony, zwolniono go na mocy amnestii w 1984.

Współpracował z działaczami podziemnej „Solidarności”, w 1985 wszedł do prezydium Polskiej Partii Niepodległościowej. W 1988 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował w różnych przedsiębiorstwach i prowadził własną działalność gospodarczą. W 2009 ujawnił, iż jego ojciec był funkcjonariuszem komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa, a jego druga żona Barbara tajnym współpracownikiem SB.

W 2010 powrócił do Polski. Bez powodzenia kandydował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku śląskiego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 był kandydatem Solidarnej Polski.

Za swoje zasługi był wielokrotnie nagradzany m.in. dwukrotnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Wolności i Solidarności, a także Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

W 2011 Stowarzyszenie Pokolenie wydało napisaną przez Andrzeja Rozpłochowskiego publikację wspomnieniową pt. Postawią ci szubienicę. W 2013 ukazał się jej drugi tom.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c