Lekarz: „Nie chcesz się szczepić? Płać w razie zachorowania!”

Lekarz Bartosz Fiałek z Płońska, specjalista w dziedzinie reumatologii, popularyzator wiedzy medycznej i działacz społeczny w obszarze ochrony zdrowia zabrał głos w sprawie szczepionki. Jak pisze Ci, którzy nie chcą się zaszczepić przeciwko koronawirusowi, powinni płacić za leczenie w razie zakażenia.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Nie chcesz się szczepić? – płać w razie zachorowania! – pisze lekarz i wyjaśnia

Staram się Wam, ba, dalej będę to robić, przekazywać w sposób najprostszy, istotę szczepień ochronnych.

Ich wpływ na nasz układ immunologiczny (odpornościowy) oraz wagę w zwalczaniu chorób zakaźnych.

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, iż nie wszystkich przekonam, nie wszyscy zdecydują się z tego oręża w walce z pandemią COVID-19 skorzystać.

I teraz sprawa dla Was, decydenci:

Przekroczyliście już, w negatywnym ujęciu, wiele norm związanych z prowadzeniem, czyli organizowaniem, publicznego systemu opieki zdrowotnej.

Nie zawalcie chociaż tego.

Zamiast siłowo – a nie edukacyjnie i zrozumiale – namawiać ludzi do szczepień przeciw COVID-19, powinniście w sposób jednoznaczny, ustawowy, orzec, że każda Polka i każdy Polak, mają obowiązek płacić za pobyt diagnostyczno – terapeutyczny wynikający z potwierdzonego zakażenia nowym koronawirusem, jeżeli – w przypadku braku przeciwwskazań – szczepienia świadomie nie wykonają. Proste.

Nie szczepię się świadomie – mogę zarazić współobywateli – mogę zakazić się sam – mogę potrzebować interwencji medycznej – płacę za nią.
Uważam, iż świadome narażanie zdrowia i życia własnego, jak i współobywateli, nie może i nie powinno być lekceważone i w ramach bezpłatnych świadczeń zdrowotnych – wynagradzane.

Przy standardowym postępowaniu w SOR, u pacjentów podejrzanych o zakażenie SARS-CoV-2, wykonuję następujące badania: morfologia krwi obwodowej z rozmazem automatycznym, AspAT, AlAT, kreatynina z eGFR, mocznik, sód, potas, glukoza, CRP, d- dimer, równowaga kwasowo – zasadowa (w wybranych przypadkach), APTT i INR (w wybranych przypadkach), troponina T (w wybranych przypadkach), tomografia komputerowa klatki piersiowej bez kontaktu (w razie braku przeciwwskazań).

Koszt tych badań wynosi ok. 450 – 500 zł. Za nie i wszystko inne (koszty pobytu w szpitalu, obsługi personelu medycznego i paramedycznego, co jest jeszcze kosztowniejsze od wyżej wymienionych badań) zapłacisz kartą Mastercard.

Miejmy więc wybór, ale zgodnie z wolnościowym podejściem – płaćmy za niego, w razie konieczności skorzystania z interwencji medycznej.

A pieniądze płynące ze zrealizowania tych procedur, niech zasilą budżet ochrony zdrowia.

Miłej niedzieli!
B. Fiałek


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c