Łukaszenka oskarża Lotnisko Chopina. Lotnisko odpowiada

Aleksandr Łukaszenka zwołał posiedzenie parlamentu. „Informacja o zmuszeniu do lądowania przez myśliwiec, to absolutne kłamstwo” – powiedział. Z ust prezydenta Białorusi padło wiele oskarżeń pod adresem Polski.

Fot. Адміністрація Президента України, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=93003852

Zapytał „Jak mieliśmy postąpić, kiedy płynął potok informacji o bombach z polskich adresów IP?” po czym mówił, że „informacja o bombie przyszła ze Szwajcarii”. Na koniec powiedział, że lotnisko w Warszawie nie chciało przyjąć Ryanaira. Cytaty pochodzą z białoruskiej prasy, bo spotkanie nie było transmitowane na żywo.

Zarówno władze Polski, jak i Szwajcarii dementują informacje, jakoby to one wysyłały jakiekolwiek ostrzeżenia do Białorusi. Michał Potocki z Dziennika Gazety Prawnej zapytał z kolei Lotnisko Chopina o stanowisko w tej sprawie.

„Lotnisko Chopina nie otrzymało w ostatnią niedzielę prośby o zgodę na lądowanie samolotu Ryanair z Aten do Wilna w trybie alarmowym” – czytamy w odpowiedzi Portu Lotniczego. Andrzej Klewiado, rzecznik prasowy stołecznego lotniska dodał, że służby zawsze są w pełnej gotowości i jeżeli taka prośba, by wpłynęła, taki samolot byłby przyjęty.

Wydarzenia na te mają związek z incydentem do jakiego doszło w niedzielę. Białoruś zmusiła maszynę linii Ryanair do międzylądowania w ich przestrzeni powietrznej. Oficjalnie władze mówią, że dostały informacje o bombie na pokładzie. W międzyczasie zatrzymano jednak dwójkę pasażerów: Romana Protasiewicza i jego dziewczynę. Mężczyzna jest opozycjonistą oskarżonym przez Białoruś o terroryzm.

Polska, podobnie, jak inne kraje wprowadziła już pierwsze sankcje za incydent do jakiego doszło na Białorusi. Chodzi o ograniczenie w przekraczaniu przestrzeni powietrznej.

„Rada Ministrów przyjęła zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów użytkowanych przez przewoźników z Białorusi. Jest to element realizacji sankcji, o które wnioskował podczas Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki” – poinformował w środę na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c