Masz dług czynszowy? Możesz go odpracować

Przyjęcie takiego rozwiązania pozwoliło mieszkańcom na spłatę całości lub części zadłużenia w formie świadczenia niepieniężnego polegającego na wykonywaniu drobnych usług i prac na rzecz miasta. Rodzaj usług i ich wycena zostały określone przez zarządy poszczególnych dzielnic.

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Najpopularniejsze rodzaje prac to m.in. sprzątanie ulic, podwórek, prace ogrodnicze, grabienie liści, malowanie, drobne prace remontowe, porządkowanie archiwów. Jeżeli lokator z różnych przyczyn nie może osobiście świadczyć pracy, dług może „odpracować” inna osoba, która wyrazi na to zgodę, np. ktoś z rodziny czy przyjaciół.

Od 2014 r. na Bielanach, Mokotowie, Pradze-Północ, Pradze-Południe, Targówku, na Żoliborzu, w Rembertowie oraz Wawrze zawarto 438 porozumień z osobami, które zmniejszyły swoje zadłużenie łącznie o 542 tys. zł. Każda dzielnica może wprowadzić to rozwiązanie, dostosowując je do specyfiki swojego zasobu.

Jak skorzystać z programu?
Mieszkaniec lokalu komunalnego musi złożyć wniosek o zamianę długu na świadczenie niepieniężne do Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami lub burmistrza dzielnicy, w której mieszka. Potem uzgodnić zakres i rodzaj prac oraz podpisać porozumienie. Po wykonaniu prac następuje zmniejszenie długu o „odpracowaną” kwotę. Więcej informacji w dzielnicach i na stronie: www.sprawylokalowe.um.warszawa.pl

Pomoc lokatorom daje efekty
W  Warszawie zmniejsza się liczba dłużników mieszkających w lokalach komunalnych z zadłużeniem powyżej trzech miesięcy (w 2015 r. w stosunku do 2010 r. liczba ta zmniejszyła się o ponad 6 tys. czyli prawie o 30%). Jest to właśnie efekt działań, które zapobiegają powstawaniu zaległości czynszowych oraz utracie mieszkania komunalnego przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.

Przypomnijmy, w 2015 r. ratusz wprowadził program umarzania długów. Program polega na tym, że przy spłacie części zadłużenia jednorazowo lub w ratach, pozostała jego część zostanie, po spełnieniu określonych warunków, umorzona. Aplikacja do programu trwała do 21 września 2015r. i przystąpiło do niego ponad 3,1 tys. osób. Mieszkańcy domów komunalnych mogą ubiegać się również w innym trybie o umorzenie lub rozłożenie na raty zadłużenia, dostosowując wysokość rat do swoich możliwości finansowych.

Warszawa stara się pomóc lokatorom, zanim będą mieli duże zaległości. Osoba, która zaczyna mieć kłopoty z regularnym płaceniem czynszu, już w pierwszym miesiącu dostaje informację o możliwości ubiegania się o obniżkę czynszu, dodatek mieszkaniowy, czy też o zamianie mieszkania na lokal mniejszy, z niższym czynszem.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c