Międzynarodowy Dzień Białej Laski – Niewidzialna działa na rzecz niewidomych

15 października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Ta kartka w kalendarzu ma przypominać o tym, że na całym świecie miliony osób dotknięte są dysfunkcją wzroku – w samej Polsce szacunki pokazują prawie 2 miliony osób niewidomych lub słabowidzących oraz starzejące się społeczeństwo i tysiące młodych osób spędzających zbyt dużo czasu przed ekranami smartfonów i tabletów.

Warto pomyśleć o tym, aby już dziś zadbać o wzrok, ale także o to, aby choć tego dnia, symbolicznie otworzyć oczy na osoby, które – mimo iż niewidome, nie chcą być niewidzialne…

Niewidzialna Wystawa co roku, od 2012 roku przypomina o tym szczególnym dniu poprzez praktyczny, interaktywny kontakt z osobami widzącymi – happeningi w różnych miejscach Warszawy, stacjonarne działania artystyczne i edukacyjne – wszystko po to, aby pokazać, że integracja jako słowo ma sens tylko wtedy, kiedy zdrowa część społeczeństwa uświadomi sobie problemy, z jakimi borykają się ludzie z niepełnosprawnościami.

Tego dnia, ale także i każdego innego warto zwrócić uwagę na potrzeby osób, których codziennym atrybutem jest właśnie biała laska – tych, którzy nie widzą od urodzenia, są ociemniali lub właśnie tracą wzrok, a obok tego uświadomić sobie, jak ważną rolę w ich życiu stanowi rehabilitacja psychologiczna, zawodowa i społeczna – to właśnie my, osoby widzące w dużej mierze odpowiadamy za to, w jaki sposób niewidomi i słabowidzący wkomponują się we wspólny świat, widziany z nieco innej perspektywy.

W tym roku wyjątkowo Niewidzialna Wystawa nie wychodzi na zewnątrz, ale zaprasza chętnych do zwiedzania swoich progów od godziny 12:00 do 16:45 za symboliczny grosz. Regulamin akcji można znaleźć na facebookowej stronie wydarzenia, do której najłatwiej dotrzeć poprzez fanpage wystawy https://www.facebook.com/niewidzialnawystawa/ Flagowym działaniem tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski jest akcja #ścieżkadostępu – podziel się przestrzenią! zainicjowana przez Małgorzatę Szumowską – Dyrektor Generalną wystawy, a której Partnerem zostało Miasto Stołeczne Warszawa.

Dzięki tej współpracy, od 8 października, przez cały tydzień poprzedzający ten wyjątkowy, świąteczny dzień, na ekranach w komunikacji miejskiej – w autobusach, tramwajach i SKM, a także w Wydziale Obsługi Mieszkańców w całym mieście wyświetlany jest film edukacyjny pokazujący istotę tematu. Więcej o samej akcji można znaleźć na facebooku https://www.facebook.com/sciezkadostepu/.

„Dzięki szerzeniu edukacji w zakresie korzystania ze ścieżek komunikacyjnych, czyli tytułowych ścieżek dostępu zwiększa się świadomość społeczna, a co za tym idzie, bezpieczeństwo osób niewidomych. Codziennie słyszę o przypadkach zastawiania rzeczonych ścieżek przez bagaże, ludzi. W ten sposób bardzo łatwo o uszkodzenie laski, czy nawet obrażenia ciała” – mówi organizatorka akcji i dodaje: „najczęściej ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, czym owa ścieżka jest mimo, iż leży na posadzce dworca lub metra od kilku lat. Postanowiłam o tym zakomunikować i daje to efekty, co cieszy i motywuje do dalszych działań!”

Obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski w tym roku są wyjątkowo długie – zakończy je udział przedstawicieli Niewidzialnej Wystawy – Małgorzaty Szumowskiej i Łukasza Słowika w wyjątkowej konferencji dla optometrystów, optyków, studentów i pacjentów – Eye Care Conference https://www.eyecareconference.com/, która odbędzie się 20 i 21 października, a rolą wspomnianych będzie przeprowadzenie wykładów. Wystawa jest także jednym z Partnerów wydarzenia. W ten sam weekend na terenie Niewidzialnej Wystawy odbędzie się wielka zbiórka publiczna na rzecz Stowarzyszenia w Labiryncie https://wlabiryncie.org/, a zebrane środki Stowarzyszenie przeznaczy na zakup profesjonalnego stołu do gry w Showdown – zbliżonej nieco do cymbergaja, ale dla osób niewidomych. W te dni na wystawie będzie można poznać, kto kryje się za popularyzacją dyscypliny, a także spróbować sił w grze.

Serdecznie zapraszamy do włączenia się w te niezwykłe wydarzenia – niech wszystkie oczy ludzi widzących skierują się w stronę tych, którzy na co dzień nie mają możliwości
korzystania za zmysłu wzroku!

Źródło: Niewidzialna Wystawa


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c