Miejskie autobusy zamieniły się w karetki! Jeżdżą z chorymi na Covid-19, podają tlen

Stolica pomoże w transporcie chorych do Szpitala Narodowego. W tym celu dostosuje dwa autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego na potrzeby pacjentów – będą one wyposażone m.in. w specjalne stanowiska z tlenem nawet dla 30 osób.

Fot. Shutterstock

Sytuacja epidemiczna pogarsza się z dnia na dzień, Warszawa myśli jak odciążyć służbę zdrowia. Dlatego władze stolicy zaoferowały udostępnienie pojazdów Miejskich Zakładów Autobusowych, które pozwolą na jednoczesny transport większej liczby osób, odciążając tym samym karetki pogotowia.

W zajezdni przy ul. Stalowej trwa właśnie dostosowywanie miejskich autobusów. Zostaną one wyposażone w specjalne stanowiska z tlenem czy przegrody ochronne dla kierowców. Transport autobusem będzie dostępny dla pacjentów, którzy mogą taką podróż odbyć na siedząco, nawet z zapewnioną ciągłą tlenoterapią. ZTM zakłada, że autobus będzie mógł przewieźć jednocześnie ok. 30 pacjentów.

Obecnie do transportu chorych przeznaczone są dwa autobusy o długości 12 m, jednak stolica zadeklarowała, że w razie potrzeby jest gotowa udostępnić również pojazdy przegubowe. Zaoferowała też gotowość do zabezpieczenia przewozu personelu szpitala i koordynacji działań.

Do pracy MZA wyznaczy ok. 20 kierowców. Zostaną oni przeszkoleni przez Szpital Narodowy m.in. w zakresie sposobu zakładania odzieży ochronnej.

Szczegóły operacji zostały ustalone podczas spotkania dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, dyrektora Miejskich Zakładów Autobusowych, dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz zastępcy dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Równolegle ZTM rozpoczyna rozmowy i analizy możliwości zamówienia autobusów z noszami, do przewozu pacjentów leżących. Zgłosił się już do dostawców taboru o przekazanie informacji na temat kosztów czy czasu realizacji.

W zależności od potrzeb, Warszawa planuje też stworzyć mobilne punkty poboru wymazów w miejskich autobusach.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c