Mogą powodować raka! GIF całkowicie wycofuje kilkadziesiąt leków na nadciśnienie i ostrzega, że stanowią zagrożenie dla życia!

Główny Inspektorat Farmaceutyczny najpierw wstrzymał w obrocie, a teraz całkowicie wycofuje wszystkie leki na nadciśnienie z walsartanem, które pochodziły od chińskiego producenta. Okazało się, że składnik ten był zanieczyszczony NDMA. Ma działanie rakotwórcze i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Fot. Pixabay / GIF / Warszawa w Pigułce

N-nitrozodimetyloamina (NDMA) ma domniemane działanie kancerogenne.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) umieściła N-nitrozodimetyloaminę (NDMA) i N-nitrozodietyloaminę (NDEA) w grupie 2A, czyli oznaczyłe je w grupie substancji prawdopodobnie rakotwórczych dla ludzi.

Są powszechne w żywności i w środowisku, jednak w dużym stężeniu potrafią być bardzo niebezpieczne. Jak zauważa rynekaptek.pl w badaniach na zwierzętach wykazano, że NDMA powoduje bardzo ciężkie uszkodzenia wątroby, owrzodzenie, krwawienie z jelit oraz działa drażniąco na błony śluzowe i skórę.

Substancja odpowiedzialna jest za indukcje nowotworów głównie wątroby, jelita grubego i płuc, ale nie tylko.

Na razie nie wiadomo w jakim stopniu walsartan był zanieczyszczony, ale eksperci są zgodni, że efekty zażywania mogą być widoczne dopiero po latach.

Jeżeli zażywaliście, którykolwiek z leków z walsartanem znajdującym się w spisie GIF, natychmiast udajcie się do lekarza, by znalazł zamiennik.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.