Nielegalne fotoradary na moście Poniatowskiego zaczną robić zdjęcia. MKZ apelował o ich usunięcie

„Przekazaliśmy Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego fotoradary na moście Poniatowskiego. Urządzenia są już w obudowach. Operator systemu jest gotowy, by je włączyć” – informuje Zarząd Dróg Miejskich

Fot. Łukasz/ Warszawa w Pigułce

Kupione przez Warszawę za ok. 1,8 mln zł i zamontowane w tym roku na moście Poniatowskiego fotoradary wreszcie zaczynają działać. Żółte urządzenia, które mają pilnować prędkości rozwijanej kierowców, stanęły tam jeszcze przed wakacjami. To sposób na poprawę bezpieczeństwa na moście, na którym w ostatnich kilku latach doszło do około trzydziestu wypadków, w których zginęły trzy osoby. W większości przypadków główną przyczyną była właśnie nadmierna prędkość.

Niestety, samorządy od kilku lat – decyzją posłów i senatorów – nie mogą korzystać z urządzeń automatycznie kontrolujących przestrzeganie prędkości. Może to robić tylko policja i Główny Inspektorat Transportu Drogowego w ramach systemu CANARD, który instaluje tego rodzaju urządzenia. Uznaliśmy, że najszybszym rozwiązaniem będzie samodzielne ich kupienie, uzyskanie wszelkich koniecznych zezwoleń i przekazanie w użytkowanie GIDT-owi. To się właśnie stało.

Na moście Poniatowskiego działa sześć fotoradarów. Są bardzo skuteczne, co udowodniły nasze pomiary przeprowadzone w czerwcu. Wtedy urządzenia jeszcze nawet nie działały, „straszyły” samym wyglądem, a i tak liczba kierowców przekraczających prędkość spadła o połowę w porównaniu do pomiarów z 2018 r. Liczba kierowców przekraczających prędkość o ponad 50 km/h, czyli takich, którzy powinni stracić prawo jazdy, spadła 20-krotnie. Choć nie należy zapominać, że to wciąż kilkanaście osób każdego dnia, rozwijających autem śmiertelnie niebezpieczną prędkość.

Na wiadukcie mostu stanęły po trzy urządzenia w każdym kierunku. Ich lokalizacje zostały tak ustalone, by jak najskuteczniej wymuszały przepisową prędkość na całej długości obiektu.

Fotoradary to rozwiązanie tymczasowe, które – mamy taką nadzieję – szybko przyzwyczai kierowców do jazdy z przepisową prędkością. Docelowo most Poniatowskiego powinien zostać przebudowany, co będzie oznaczało również zmiany na płycie mostu, które pozwolą na zapewnienie na nim bezpieczeństwa i wygody użytkowników bez konieczności używania tego rodzaju urządzeń” – dodaje ZDM

Jednak musimy przypomnieć decyzję Mazowieckiego Konserwatora Zabytków:

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął  decyzję, aby zgodnie z zaleceniami fotoradary zostały zdemontowane z mostu Poniatowskiego. 

Nowe informacje w sprawie Mostu Poniatowskiego w Warszawie ☝🔷

🔷 Profesor Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zalecenia pokontrolne mające na celu wyeliminowanie czynników oddziałowujących negatywnie na stan zachowania obiektu zabytkowego oraz utrzymania go w niepogorszonym stanie.

🔷 Czynności kontrolne wykazały, że zabytkowy most wraz z wiaduktami jest w nieodpowiednim stanie technicznym, co bezpośrednio przedkłada się na niewłaściwy stan zachowania zabytku. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zaleca przeprowadzenie prac wyodrębniając ich trzy etapy, w trakcie których zostaną przeprowadzone kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie całego obiektu.

🔷 Zlecone działania pozwolą na zabezpieczenie obiektu przed dalszym pogarszaniem się stanu technicznego oraz poprawią stan zachowania budowli, jednocześnie przyczyniając się do poprawy estetyki zabytku. Ze względu na umiejscowienie fotoradarów, ingerujące w strukturę ław kamiennych (w obrębie siedzisk), zaleca się demontaż tych fotoradarów i zastosowanie urządzeń odpowiadających za odcinkowy pomiar prędkości.

O zleconej kontroli oraz kwestii radarów pisaliśmy także tutaj:
🔹 https://tiny.pl/9q35c
🔹 https://tiny.pl/9q359
🔹 https://tiny.pl/9q35r” – informuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Dodajmy jeszcze, że jeden z fotoradarów wciąż blokuj zabytkową ławkę dla pieszych.

ZDM ustawił fotoradar przy zabytkowej ławce dla pieszych! Konserwator Zabytków: „Wykluczyliśmy możliwość wzniesienia radarów w formie wolno stojących szaf teletechnicznych”


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c