Niepokoje po zabójstwie sklepikarza. Czy w Ząbkach jest niebezpiecznie?

„Rzadko mamy do czynienia z tego typu przestępstwami, jakie wydarzyły się w ostatnim czasie w Ząbkach” – powiedział w rozmowie z Warszawą w Pigułce Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji. Jak mówi policjant przestępczość w Ząbkach spada. Według danych policji w roku 2020 w porównaniu z rokiem wcześniejszym w mieście stwierdzono o 140 mniej przestępstw.

Fot. Łukasz / Warszawa w Pigułce

Portale społecznościowe zalewa fala informacji o wzroście przestępczości i bierności policji patroli w podwarszawskich Ząbkach. Postanowiliśmy zapytać Mariusza Mrozka z Komendy Stołecznej Policji o podjęte działania i sytuację w mieście.

Mariusz Mrozek: Dokładamy maksimum starań i wysiłków, by wyjaśnić tę sprawę i doprowadzić sprawcę lub sprawców przed wymiar sprawiedliwości.

Warszawa w Pigułce: Czy mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie? Czy policja reaguje na zgłoszenia? Jaka jest wykrywalność przestępstw?

Mariusz Mrozek: Robimy wszystko co w naszej mocy, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców. Zawsze reagujemy. Świadczą o tym dane. W 2020 roku wykrywalność przestępstw kształtowała się na poziomie 48,51 proc. co stanowi o 8,84 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Warszawa w Pigułce: Jak te dane mają się do przestępczości kryminalnej?

Mariusz Mrozek: Dane dotyczące przestępczości kryminalnej potwierdzają ten trend. W 2020 roku stwierdzono 132 zdarzeń mniej, przy czym wykrywalność wynosiła 43,66% czyli aż o 6,82% więcej niż w roku 2019.

Warszawa w Pigułce: Co można jeszcze zrobić by poprawić bezpieczeństwo w mieście?

Mariusz Mrozek: Popieram pomysł Pani Burmistrz o założeniu systemu monitoringu miejskiego. Dane z kamer pomagają nam w wielu przypadkach na szybsze wykrycie sprawcy. Dostarczają cennych danych, takich jak wzrost, sylwetka czy ubiór przestępcy.

Na koniec policjant podkreśla, że mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie, a policja czuwa, by tak pozostało.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c