Nowoczesny sprzęt w laboratorium WSSE w Warszawie. Będzie można szybko wykrywać warianty koronawirusa

Dzięki środkom finansowym przekazanym przez Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego zakupiono sekwenator wraz z kompatybilnym sprzętem umożliwiającym zautomatyzowane przygotowanie bibliotek zamontowano w siedzibie stacji pod koniec czerwca. Wykwalifikowani diagności Laboratorium WSSE w Warszawie już rozpoczęli realizację badań.

Fot. Łukasz / Warszawa w Pigułce

– Technologia, w którą zostało wyposażone laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, będzie wykorzystywana nie tylko do badania koronawirusa, ale również innych patogenów chorobotwórczych. Pozwoli na precyzyjne określanie ich zmienności genetycznej, genotypu, identyfikowanie w dochodzeniach epidemiologicznych. – powiedział Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.

Fot. Łukasz / Warszawa w Pigułce

– Informatyzacja Inspekcji i doposażenie laboratoriów w najbardziej nowoczesny sprzęt podniosły szybkość, jakość i efektywność działań Państwowej Inspekcji Sanitarnej – dodał Minister Saczka. Główny Inspektor Sanitarny scharakteryzował uczestnikom spotkania obecną sytuację epidemiologiczną i podkreślił, jak wielkie znaczenie ma praca pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej, prowadzony przez nich nadzór epidemiologiczny i praca diagnostów laboratoryjnych naszych laboratoriów w zwalczaniu pandemii koronawirusa SARS – CoV-2.

Dr Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki także odniósł się do zmian, jakie przeszła Państwowa Inspekcja Sanitarna w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy i przywołał twarde fakty dotyczące pandemii na Mazowszu.

Fot. Łukasz / Warszawa w Pigułce

– Współpraca w okresie pandemii Covid-19 z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, to przede wszystkim ogromne środki, które zostały zagospodarowane na m.in.: wynagrodzenia dla kadry, zakup środków ochrony czy sprzętu. Dziś obserwujemy informatyzację inspekcji, która jest epokową zmianą w porównaniu z tym, co było jeszcze rok temu. Rozwój, jaki dokonał się przez rok jest imponujący. Na początku epidemii Mazowsze dysponowało ok. 10 laboratoriami, które mogły wykrywać wirusa SARS-CoV-2, dziś na Mazowszu jest ich już 46. To daje nam zupełnie nową jakość do walki z epidemią, zarówno tą, jak i każdą inną. – podsumował Wojewoda Mazowiecki.

Fot. Łukasz / Warszawa w Pigułce

Na podstawie danych Ministerstwa Zdrowia na terenie województwa mazowieckiego w 2020 roku wykonano 1 380 309 badań, a od początku 2021 r. (wg. stanu na 07.07.) wykonano na terenie województwa 1 586 905 testów. W sumie prawie 3 mln od początku epidemii.

WSSE w Warszawie już od lutego 2021 r. koordynuje przekazywanie próbek do sekwencjonowania z Województwa Mazowieckiego a dzięki zakupionemu sekwenatorowi będzie mogło samodzielnie prowadzić część badań, zapewniając szybki i odpowiadający na wyzwania związane z pojawieniem się mutacji alarmowych nadzór epidemiologiczny.

Fot. Łukasz / Warszawa w Pigułce

– Na tym etapie walki z pandemią ważne jest, aby monitorować zmienność koronawirusa i ograniczać rozprzestrzenianie się tych mutacji, które są najbardziej niebezpieczne. – powiedział dr n.med. Przemysław Rzodkiewicz, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Aby łatwiej było zrozumieć, skąd biorą się mutacje wirusów, Inspektor Sanitarny posłużył się poglądową metaforą. – Proszę wyobrazić sobie, że ludzka komórka to takie molekularne ksero. Po zakażeniu wirusem nasza komórka kopiuje wirusa po wielokroć i w tym procesie mogą powstawać błędy, które prowadzą do powstania mutantów wirusa. Sekwencjonowanie pozwala na wykrycie tych zmian i przerwania łańcucha zakażeń zanim mutacja się rozprzestrzeni. – obrazowo wyjaśnił Przemysław Rzodkiewicz.

Fot. Łukasz / Warszawa w Pigułce

W drugiej części spotkania uczestnicy mieli niezwykle rzadką okazję osobiście obejrzeć pracownię i sprzęt laboratoryjny służący do sekwencjonowania koronawirusa. Główny Inspektor Sanitarny wraz z Wojewodą Mazowieckim spotkali się ze specjalistami, którzy zajmują się badaniem mutacji koronawirusa.

Źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie (jn)


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c