Ogromne zainteresowanie MdM. Wnioski na 2016 i 2017 nie są już przyjmowane

W związku z ogromną popularnością rządowego programu „Mieszkanie dla młodych” Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał zarówno na ten, jak i na przyszły rok nabór wniosków o dofinansowanie wkładu własnego, wymaganego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Cały czas można jednak składać  wnioski o dopłatę w ramach MdM na 2018 rok. Cieszy to deweloperów oferujących lokale o powierzchni około 50 m kw., które są najczęściej kupowane w ramach programu.

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Niezwykle popularny rządowy program „Mieszkanie dla młodych” ruszył w 2014 roku. Ma on wspierać finansowo młodych ludzi (w wieku do 35 lat), planujących kupno własnego mieszkania lub niewielkiego domu. MdM ma sporo uwarunkowań. Najważniejsze to wysokość dofinansowania. Może ono wynieść 10 lub 15 proc. tzw. wartości odtworzeniowej mieszkania, szacowanej w oparciu o przeliczniki uwzględniające koszt odtworzenia jednego metra kwadratowego mieszkania w danej lokalizacji. Choć w ramach programu można pod pewnymi warunkami nabywać mieszkania o powierzchni nawet do 85 m kw. i domy o powierzchni do 110 m kw., dofinansowanie obowiązuje jedynie do powierzchni 50 m kw.

Ogromna popularność programu

W tym roku Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programu MdM miał do rozdysponowania aż 730 mln zł. Zainteresowanie dofinansowaniem było jednak tak duże, że prawie cały limit środków został zarezerwowany już w połowie marca, w związku z czym wstrzymano przyjmowanie wniosków o dopłaty. Cały czas można było jednak składać wnioski, dla których wypłata dofinansowania miała nastąpić w przyszłym roku lub w roku 2018. W myśl ustawy wnioski o dofinansowanie zakupu mieszkania w następnych latach są przyjmowane do momentu, w którym wynikająca z nich suma dofinansowania nie przekroczy 50 proc. środków przyznanych na 2017 i 2018 rok. We wtorek, 5 lipca na stronie internetowej BGK niespodziewanie pojawiła się informacja, że pula środków na 2017 rok, które można rezerwować w roku 2016 została wyczerpana, choć jeszcze kilkanaście dni wcześniej do wykorzystania było ponad 70 mln zł. Druga pula tych środków – 373 mln zł – zostanie uruchomiona 1 stycznia 2017 roku. O wiele lepiej wygląda sytuacja z rokiem 2018. Tu kredytobiorcy (dane z końca czerwca) złożyli jedynie 72 wnioski o dofinansowanie na łączną kwotę 2,8 mln zł.

Coraz większy popyt na mieszkania

Według danych REAS, podsumowujących sytuację na rynku nowych mieszkań od kwietnia 2015 roku do końca marca tego roku, w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi deweloperzy wprowadzili do sprzedaży łącznie 54,4 tys. mieszkań, a sprzedaż sięgnęła 54,7 tys. lokali. Tylko w pierwszym kwartale tego roku wprowadzono do sprzedaży 13,7 tys. mieszkań, a więc 22 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2015 roku, a sprzedaż sięgnęła 14,3 tys. lokali – to o 25 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, który był pod względem sprzedaży mieszkań rekordowy. Jednocześnie aż o 23 proc. zmniejszyła się liczba przeznaczonych do sprzedaży gotowych mieszkań, których liczbę oszacowano na około 8,3 tys. Wszystko to świadczy o tym, że od pewnego czasu systematycznie rośnie popyt na mieszkania, co wiąże się z rekordową liczbą wniosków o dofinansowanie w ramach programu MdM, składanych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Okazuje się, że sprzedaż mieszkań i liczba składanych wniosków pozostają ze sobą w ścisłej relacji tym bardziej, że 77 proc. wniosków o dofinansowanie w ramach programu na 2017 rok dotyczy zakupu lokali na rynku pierwotnym.

Deweloperzy planują nowe inwestycje

W związku z ogromnym zainteresowaniem programem MdM, który wkrótce wkroczy w końcową fazę, duży popyt na lokale, zwłaszcza o mniejszych metrażach, postanowili wykorzystać deweloperzy. Np. firma Polnord w warszawskim Wilanowie buduje kompleks Brzozowy Zakątek, który mieści się w cenie MdM:

„W Brzozowym Zakątku znajdą się mieszkania o powierzchni od 33 m kw. do 100 m kw. Ceny za lokale dostępne w pierwszym etapie i objęte programem MdM zaczynają się od 6325 zł za metr kwadratowy” – mówi Wioletta Kleniewska, dyrektor sprzedaży i marketingu firmy Polnord

Wstrzymanie przed kilkoma dniami naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu MdM  na 2017 rok nie pozostanie bez wpływu na rynek mieszkaniowy. Jednak już od początku przyszłego roku, kiedy druga transza środków stanie się dostępna, można spodziewać się ponownego wzrostu liczby transakcji z rządowym dofinansowaniem. – Klienci firmy Polnord także będą mieć wiele okazji do nabycia mieszkania z dopłatą w MdM w naszych nowych projektach, które sukcesywnie trafiać będą do sprzedaży w bieżącym i przyszłym roku – podsumowuje Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Polnordu.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c