On zrobił „bombowy” żart, oni nie chcieli ryzykować. Nie wszedł do samolotu

Funkcjonariusze z Grupy Interwencji specjalnych z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie podjęli interwencję wobec pasażera, który na lotnisku Chopina, nadając bagaż zażartował, że może mieć bombę. Za niepoważny żart, wobec podróżnego wszczęto sprawę o wykroczenie. Ponadto przedstawiciel linii wycofał ich z rejsu.

Fot. Pixabay

Do incydentu doszło wczoraj w południe w jednym z check-in w trakcie odprawy podróżnych odlatujących do Monachium. Jeden z pasażerów – 66 – letni ob. Polski nadając bagaż oświadczył, że ma bombę.

Takie zachowanie pasażera zaniepokoiło pracowników lotniska, którzy poinformowali o zdarzeniu funkcjonariuszy z Grupy Interwencji Specjalnych Straży Granicznej. Pirotechnicy po przybyciu na miejsce, sprawdzili, czy w torbie nie znajdują się przedmioty czy urządzenia, mogące stwarzać zagrożenie.

Mężczyzna wraz z osobą towarzyszącą usiłował wyprzeć się całego incydentu. Jednak kilku świadków zdarzenia potwierdziło niefrasobliwe zachowanie Polaka. Dlatego też wobec 66 – latka  wszczęto sprawę o wykroczenie. Mężczyzna odpowie z art. 66 § 1 kw. (Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych).

Interwencja zakończyła się wycofaniem z rejsu przez przedstawiciela linii lotniczych dwójki podróżnych.

„Żarty” dotyczące bezpieczeństwa mogą skutkować poniesieniem kosztów ewakuacji czy odwołania lotu, a nawet zarzutami karnymi. Za fałszywe alarmy grozi nawet do ośmiu lat więzienia. Na przestrzeni ostatniego roku doszło do kilku tego typu sytuacji, w których z powodu nieprzemyślanych „żartów” podjęto ewakuacje lotnisk m.in. w Warszawie i w podwarszawskim Nowym Dworze Mazowieckim.

Źródło: Nadwiślański Oddział Straży Granicznej

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.