Ponad 25 tysięcy przypadków grypy na Mazowszu tylko przez pierwszy tydzień stycznia!

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie informuje, że w ciągu pierwszego tygodnia stycznia 2019 r. na terenie Mazowsza zgłoszono i zarejestrowano 25 275 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. 80 osób hospitalizowano, głównie z objawami ze strony układu oddechowego.

Fot. Pixabay

Statystyka zachorowań w okresie 1-7 stycznia 2019 r. w grupach wiekowych przedstawia się następująco:

Wiek 0-4 lata: 5 811 osób

Wiek 5-14 lat: 4 279 osób

Wiek 15-64 lata: 12 722 osób

Wiek 65+: 2 463 osób

W samej Warszawie zgłoszono i zarejestrowano w tym okresie 3 222 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

Porównując te dane do ostatniego tygodnia minionego roku, widać, że szczyt sezonu zachorowań, który zwykle obejmuje pierwsze trzy miesiące roku, właśnie się rozpoczął. Pierwszy tydzień stycznia to praktycznie dwukrotnie więcej zgłoszonych przypadków grypy i infekcji grypopodobnych, niż w poprzedzającym go ostatnim tygodniu grudnia.

Łącznie na Mazowszu od 1 października 2018 roku do 7 stycznia 2019 roku zarejestrowano 71 423 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, w tym 27 942 przypadki w stolicy. Dotychczas nie odnotowano zgonów z powodu grypy na terenie województwa mazowieckiego.

Najskuteczniejszą ochroną przeciw grypie, jak i niebezpiecznym powikłaniom pogrypowym, takim jak zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, zawały serca czy udar mózgu są szczepienia ochronne. Zaleca się je wszystkim osobom które chcą uniknąć zachorowania, nie mają przeciwwskazań do szczepienia i ukończyły 6 miesiąc życia.

W okresie infekcji należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, omijać duże skupiska ludzi oraz myć ręce: wirusy są na poręczach w autobusach czy na klamkach.

W Polsce w ostatnich sezonach epidemicznych liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę przekracza corocznie kilka milionów.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c