Powstanie zegar kwiatowy przed PKiN na 60. urodziny

wstep_zegar

Zegar z 2011 r. fot R. Motyl

Z okazji 60. urodzin Pałacu Kultury i Nauki powstanie zegar kwiatowy dedykowany jubilatowi. Dziś, o godz. 12.00, pracownicy i najemcy PKiN będą wspólnie sadzić kwiaty, które utworzą tarczę zegara.

Oryginalny czasomierz został skonstruowany w latach 50. Przestał odmierzać czas na początku lat 90. Uruchomiono go ponownie w 2011 roku, z okazji prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. W tym roku powstanie z okazji jubileuszu 60-lecia PKiN.

Zegar usytuowany jest na małej skarpie przed Pałacem Kultury i Nauki od strony dworca kolejowego Śródmieście. Wyznacza czas mieszkańcom Warszawy od wiosny do jesieni. Jego mechanizm jest typowy dla ratuszowych zegarów wieżowych. Cyferblat ma średnicę 8,6 m, a wskazówki długość 4 i 3 m. Urodzinowy zegar ozdobi ponad 6 tysięcy sadzonek begonii i żeniszka.

– Mamy nadzieję, że ten niewielki element architektury miasta znajdzie swoje miejsce w sercach warszawiaków i turystów odwiedzających stolicę.- mówi Renata Kaznowska, prezes PKiN.

Dzięki instalacji nawadniającej będzie utrzymana prawidłowa wilgotność ziemi i optymalne warunki wzrostu roślinności. Dodatkowe oświetlenie tarczy umożliwi odczytywanie z niej wskazań czasu również w nocy.

Zegar kwiatowy został skonstruowany przez polskich rzemieślników w latach 50. ubiegłego wieku dla mieszkańców odbudowywanej stolicy. Odmierzał czas do początku lat 90. Wówczas popadł w zapomnienie i  zaniedbanie. Zniknął nawet z planu zagospodarowania terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki. Prawdopodobnie przepadłby bezpowrotnie, gdyby nie pracownicy PKiN, którzy pamiętali o tym niezwykłym czasomierzu.

Zarząd PKiN uznał, że należy przywrócić go warszawiakom i podjął próbę odrestaurowania zegara własnymi siłami. Dzięki zaangażowaniu pracowników Pałacu udało się odtworzyć brakujące elementy. Zegar kwiatowy swą wyjątkowość zawdzięcza   wahadłowemu mechanizmowi, typowemu dla mechanicznych zegarów wieżowych.

W tym roku tarcza zegara została zadedykowana 60-leciu Pałacu Kultury i Nauki, a w jej tworzeniu, czyli sadzeniu kwiatów, uczestniczą pracownicy, najemcy i  przyjaciele Pałacu.  

źródło: um.warszawa.pl

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.