Program „Mieszkanie Plus”. Kto ma szansę na mieszkanie? Praktycznie każdy!

„Rząd koncentruje się teraz na tym, co ma poprawić standard życia Polaków i wpłynąć na rozwój naszej gospodarki” – mówiła premier Szydło. Dostępne cenowo mieszkania na wynajem z opcją dochodzenia do własności, zachęty dla systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe i zwiększenie wparcia dla społecznego budownictwa to najważniejsze elementy rządowego programu Mieszkanie Plus.

zródło: Kancelaria Premiera

źródło: Kancelaria Premiera

Na piątkowej konferencji prasowej premier Beata Szydło, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz wiceminister w MIB Kazimierz Smoliński zaprezentowali główne założenia programu Mieszkanie Plus. Narodowy Program Mieszkaniowy (NPM), to następna po realizowanym programie „Rodzina 500+”, spełniona obietnica złożona przez premier Beatę Szydło w exposé.

zródło: Kancelaria Premiera

źródło: Kancelaria Premiera

3 filaru programu „Mieszkanie Plus” – powszechnego programu mieszkaniowego

zródło: Kancelaria Premiera

zródło: Kancelaria Premiera

Program Mieszkanie Plus będzie opierał się na 3 filarach:

  • mieszkaniach budowanych na gruntach skarbu państwa (Narodowy Fundusz Mieszkaniowy),
  • wsparciu budownictwa społecznego,
  • wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach Indywidulanych Kont Mieszkaniowych.

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy

zródło: Kancelaria Premiera

źródło: Kancelaria Premiera

Zdaniem premier najważniejszym filarem tego programu jest Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. „To będzie fundusz, który będzie przekazywał grunty Skarbu Państwa, dzięki temu mieszkania budowane na tych gruntach będą tańsze” – poinformowała  premier. Zaznaczyła, że powstaną mieszkania, które w założeniu będą na wynajem. Zakładamy, że koszt wynajmu tego mieszkania wyniesie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. „Ten wynajem będzie z możliwością dojścia do własności” – mówiła premier Szydło.

Jak poinformowała premier preferowane będą rodziny wielodzietne. Jaka będzie liczba dzieci, taka będzie przyznawana punktacja. „Będą brane pod uwagę dochody, ale to będzie tylko i wyłącznie wpływało na okres oczekiwania na mieszkanie” – dodała.

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy zostanie powołany ustawą. Będzie swoistym bankiem ziemi, która będzie wykorzystywana w realizacji budownictwa mieszkaniowego. Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarzadzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem Narodowego Operatora Mieszkaniowego.

Wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus lokale będą dostępne cenowo. Korzystający z programu będą mogli wynajmować mieszkania lub wynajmować je z opcją docelowego przeniesienia własności. Taka formuła będzie sprzyjała zwiększeniu mobilności społeczeństwa, także na rynku pracy.

zródło: Kancelaria Premiera

zródło: Kancelaria Premiera

Wsparcie budownictwa społecznego

zródło: Kancelaria Premiera

zródło: Kancelaria Premiera

Uzupełnieniem programu będzie zwiększenie rządowego wsparcia dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie w wysokości 35 – 55% kosztów budowy mieszkań komunalnych. Dodatkowo, samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego mogą także ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych. Nowym instrumentem wsparcia będzie dotacja dla gmin (20% kosztów inwestycji), które wspólnie z inwestorami będą budowały mieszkania o określonym niskim czynszu przeznaczone dla określonej (m.in. kryteriami dochodowymi) grupy osób. Ten instrument będzie szeroko dostępny m.in. dla towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych, ale również deweloperów.

Motywowanie do oszczędzania na cele mieszkaniowe

zródło: Kancelaria Premiera

zródło: Kancelaria Premiera

Szefowa rządu mówiła, że program stwarza możliwość oszczędzania na zakup lub remont nieruchomości na tzw. subkontach mieszkaniowych (Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych). Te oszczędności będą  dopełniane poprzez premie, które będzie dawało państwo. Dzięki temu skorzystają Ci, którzy mieszkanie mają, ale chcieliby poprawić jego standard – mówiła premier.

źródło; KPRM


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c