Skończyło mu się podrobione prawo jazdy, więc postanowił je wymienić na nowe

24-letni mieszkaniec Pragi Północ został zatrzymany i usłyszał zarzuty posłużenia się podrobionym dokumentem w północnopraskim urzędzie. Przestępstwo wykrył jeden z pracowników zajmujący się sprawami interesantów, który zaledwie dwa miesiące wcześniej został przeszkolony w zakresie prawidłowej weryfikacji dokumentów.

Fot. Pixabay

Przed godziną 16:00 Daniel G. przyszedł do północnopraskiego wydziału komunikacji. Mężczyzna nerwowo rozglądał się na boki w oczekiwaniu na swoją kolej do okienka. Jego zdenerwowanie przykuło uwagę pracownika obsługującego interesantów.

Wkrótce okazało się, że 24-letni mieszkaniec dzielnicy chciał wymienić ukraińskie prawo jazdy na polskie. Wręczył urzędnikowi wszystkie wymagane dokumenty oraz zaświadczenia potwierdzające odbyte szkolenia i uzyskane kwalifikacje. Pracownik, który bacznie obserwował zdenerwowanego petenta szczegółowo zweryfikować otrzymane dokumenty. Jego podejrzenia wzbudziły okoliczności uzyskania przez mężczyznę kwalifikacji na stanowisku kierowcy.

Urzędnik bardzo szczegółowo sprawdził otrzymane dokumenty porównując je z oryginałem. Okazało się, że blankiet prawa jazdy przekazany przez Daniela G. nie posiadał wymaganych zabezpieczeń i znacząco różnił się od oryginalnego dokumentu. Pracownik urzędu podejrzewając, że doszło do przestępstwa zawiadomił Policję.

Funkcjonariusze zabezpieczyli podrobiony dokument, a 24-latka zatrzymali do wyjaśnienia.

Daniel G. usłyszał zarzuty posłużenia się podrobionym dokumentem prawa jazdy, za co może zostać skazany na 5 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanie mężczyzny było możliwe dzięki wiedzy i kompetencji pracownika urzędu, który uczestniczył w szkoleniach z zakresu weryfikacji autentyczności dokumentów. Szkolenia te prowadzone były w ramach projektu mającego na celu wzrost zdolności do wykrywania i zwalczania działań transgranicznych i zorganizowanych grup przestępczych, wykorzystujących fałszywe dokumenty. Szkolenia prowadzili funkcjonariusze Laboratorium Kryminalistycznego oraz Wydziału Doskonalenia Zawodowego KSP, Laboratorium Kryminalistycznego Policji norweskiej, a także eksperci w dziedzinie zabezpieczeń dokumentów i technicznych badań dokumentów.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.