Straż miejska skontrolowała stołeczne taksówki

taksowka

Fot. Straż Miejska

Ponad 300 taksówek skontrolowali w kwietniu strażnicy miejscy. Nieprawidłowości stwierdzono w ok. 60% skontrolowanych pojazdów. Najczęstsze z nich to brak identyfikatora, brak zdanego egzaminu upoważniającego do wykonywania usług transportu drogowego taksówką osobową w stolicy, posługiwanie się nieważną licencją, czy nieprawidłowo oznakowane pojazdy.

Najwięcej taksówek skontrolowano na terenie Śródmieścia. Na 160 skontrolowanych pojazdów w 108 przypadkach strażnicy mieli uzasadnione wątpliwości.

Ujawniamy kierowców „udających” taksówkarzy, którzy wożą pasażerów pomimo, że nie zdali lub nawet nie podchodzili do egzaminu uprawniającego do wykonywania usług transportu drogowego taksówką osobową w stolicy, co oznacza między innymi, że nie znają topografii Warszawy. Ujawniane są również przypadki kiedy kierujący nie posiadał licencji, nie miał kasy fiskalnej a za to woził w aucie atrapę taksometru. Podróż z kierowcą, który nie ma uprawnień, nie zna miasta, a nawet nie ma prawa jazdy, może zakończyć się nie tylko dużym wydatkiem, ale może być po prostu niebezpieczna – podkreśla Piotr Rombel z Referatu ds. Starego i Nowego Miasta Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

W pierwszej kolejności strażnicy sprawdzają niezbędne dokumenty, które powinien posiadać kierowca świadczący legalne usługi taksówkowe. Weryfikowana jest również prawidłowość oznakowania pojazdów, które musi być zgodne z zapisami Uchwały Rady Miasta. Brak identyfikatora ze zdjęciem i hologramem, bądź też uchybienia w oznakowaniu to dla strażników pierwszy sygnał, że kierowca może być nielegalnym taksówkarzem.

Strażnicy miejscy są dobrze wyszkoleni, mają coraz większe doświadczenie w zakresie kontroli taksówek. Stąd też ujawnianych jest aż tyle nieprawidłowości. Kontrole prowadzone przez strażników są realizowane codziennie i są bardzo skrupulatne – mówi Bartłomiej Zieliński z-ca Komendanta ds. Prewencji Straży Miejskiej m.st. Warszawy –Poza tym współpracujemy z szeregiem służb i instytucji, w tym z Urzędem Miasta, aby ograniczyć przypadki świadczenia usług przez osoby do tego nieuprawnione, tak aby przejazd taksówką w Warszawie był bezpieczny i nie narażał pasażerów na uciążliwości.

Strażnicy miejscy skontrolowali w kwietniu 321 taksówek. Kwietniowe kontrole zakończyły się nałożeniem 181 mandatów karnych, udzieleniem kierowcom 4 pouczeń, skierowaniem 4 wniosków o ukaranie do sądu. W 3 przypadkach sprawę przekazano Policji, w 1 do Urzędu Skarbowego.

Strażnicy reagują również w przypadkach niestosowana się kierujących taksówkami do przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym w zakresie zatrzymywania i postoju pojazdów.

źródło: http://www.strazmiejska.waw.pl/

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.