Straż miejska stworzyła mapę bezdomności – rusza na pomoc

Ponad 130 miejsc w których szacuje się, że przebywa blisko 500 osób bezdomnych wytypowali warszawscy strażnicy. Miejsca te w okresie zimowym będą częściej sprawdzane przez funkcjonariuszy. W szczególnych przypadkach strażnicy miejscy będą przewozić osoby bezdomne do noclegowni. Będą również rozwozić ciepłe posiłki

Kontrola miejsc niemieszkalnych

Funkcjonariusze oddziałów terenowych w ostatnich dniach sprawdzali tzw. miejsca niemieszkalne, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Wytypowano 131 miejsc, w tym m.in. pustostany, altany, ogródki działkowe. Szacuje się, że w miejscach tych rotacyjnie przebywa ok. 500 osób.

fot. Straż Miejska

fot. Straż Miejska

Osoby bezdomne szukają tymczasowych schronień również w centrum miasta. W Śródmieściu wytypowaliśmy 25 takich miejsc (parki, tereny zielone i place między blokami i kamienicami, okolice dworców), gdzie, jak szacujemy, przebywa 85 osób. Wprawdzie warunki atmosferyczne nie są jeszcze najgorsze, ale już pomagamy bezdomnym. Były przypadki przewożenia do schronisk i noclegowani, ale również przewoziliśmy do SODON osoby nietrzeźwe. Z prośbą o pomoc zwracają się też mieszkańcy bloków w pobliżu których osoby bezdomne budują „koczowiska”. Przebywającym tam bezdomnym oferujemy pomoc instytucjonalną, a miejsca porządkują administrujący terenem– mówi Józef Stańko Naczelnik I Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

W ubiegłym sezonie zimowym straż miejska przeprowadziła ponad 6 tys. kontroli tzw. miejsc niemieszkalnych.

fot. Straż Miejska

fot. Straż Miejska

Przekonać do skorzystania z pomocy

W trakcie cyklicznych kontroli funkcjonariusze sprawdzają w jakich warunkach żyją osoby bezdomne, oferują pomoc, przekazują informacje dotyczące schronisk, noclegowni, jadłodajni i ogrzewalni, reagują w przypadkach zagrożenia życia i zdrowia.

Nie mamy prawa nikogo zmuszać do zmiany swojego życia, ale staramy się przekonać osoby bezdomne, w tym najtrudniejszym dla nich okresie, kiedy temperatura spada zdecydowanie poniżej zera, aby skorzystały ze schronisk i noclegowni. W sytuacji kiedy osoby bezdomne znajdują się w miejscach oddalonych od placówek lub też nie w stanie same do nich dojść przewozimy je do schronisk i noclegowni – mówi Artur Jakubiak Naczelnik IV Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

W ubiegłym sezonie zimowym strażnicy miejscy przewieźli do noclegowni i schronisk 955 osób. 502 osoby, ze względu na stan nietrzeźwości i wiążące się z tym zagrożenie wychłodzenia organizmu, przewieziono do Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych. W ponad 170 kolejnych przypadkach funkcjonariusze wzywali karetki pogotowia.

Strażnicy miejscy z pomocą osobom bezdomnym nie czekają do mroźnych dni. W ostatnich dniach pomocy udzielili już ponad 40 osobom bezdomnym. Średnio w co 2 przypadku funkcjonariusze przewozili osoby bezdomne do noclegowni i schronisk. W 9 przypadkach wzywano służby medyczne.

Ciepły posiłek, odzież, koce – pomoc rzeczowa

zupa  fot. Straż Miejska

zupa fot. Straż Miejska

Pomoc straży miejskiej nie ogranicza się tylko do doraźnych kontroli. Jak co roku, kiedy temperatura spadnie zdecydowanie poniżej zera, strażnicy bezpośrednio do miejsc w których przebywają osoby bezdomne, będą dowozić ciepłe posiłki. W ubiegłym sezonie wydano ich ponad 10 tys.

Straż miejska we współpracy z organizacjami pozarządowymi przekazuje również osobom bezdomnym ciepłą odzież, obuwie, koce a także żywność trwałą.

Doskonale znamy miejsca w których przebywają osoby bezdomne i ich potrzeby, dlatego jak co roku będziemy ściśle współpracować z pracownikami socjalnymi, prowadząc również wspólne kontrole. Jest to możliwość rozszerzenia oferty pomocowej chociażby poprzez znalezienie miejsca w specjalistycznych placówkach, czy wyrobienie niezbędnych dokumentów – mówi Andrzej Krysik Naczelnik VI Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

W trakcie działań realizowanych w obszarze pomocy osobom bezdomnym strażnicy miejscy współpracują z szeregiem instytucji w tym z Urzędem Miasta, Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, ośrodkami pomocy społecznej, służbami ratunkowymi, czy też organizacjami pozarządowymi.

Nie przechodź obojętnie obok osób bezdomnych!
Straż miejska apeluje, aby nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych lub znajdujących się pod wpływem alkoholu. Niska temperatura może stanowić dla tych osób śmiertelne zagrożenie.

Wystarczy powiadomić właściwe służby, w tym straż miejską. Numer alarmowy straży miejskiej – 986.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.