Uwaga! Inwazja kleszczy w Warszawie! Sanepid publikuje miejsca o niskim i wysokim ryzyku zachorowania na chory odkleszczowe

Łagodna zima i wczesne ocieplenie sprzyja rozwojowi i inwazji kleszczów. Właściciele psów ostrzegają, że często wracają ze spacerów z psem, który ma na sobie nawet kilkanaście osobników. Mówimy, gdzie ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe jest najmniejsze, a gnie bardzo wysokie.

Samica kleszcza z jajami. Fot. SGGW

 

Województwo Mazowieckie i Warszawa jest jednym z trzech województw w których ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe. Pozostałe to woj. Warmińsko-Mazurskie i Podlaskie.

Sanepid już w 2016 roku opublikował listę miejsc. Jest ona nadal aktualna ponieważ znajdują się tam główne siedliska kleszczy.

W Warszawie  tereny o bardzo wysokim ryzyku  to m.in.: Las Bemowo, Ogród Zoologiczny, Las Bielański, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Kampinoski Park Narodowy.

Terenami o niskim i średnio niskim ryzyku są m.in.: Lasy Wawerskie, Lasy Sulejówek-Grabina, Lasek Bielański-plac zabaw, Las Jana III Sobieskiego, Ogród Łazienki Królewskie, Pola Mokotowskie, Ogród Krasińskich.

Główne zalecenia profilaktyczne chroniące przed ukąszeniami kleszczy sprowadzają się do noszenia odpowiedniego ubioru podczas ekspozycji na kleszcze:

  • zakładanie koszul z długim rękawem
  • zakładanie długich spodni
  • zakładanie zakrytych butów
  • stosowanie nakrycia głowy

ponadto niezwykle ważne jest również:

  • stosowanie środków odstraszających kleszcze, czyli odpowiednich repelentów-substancji zawierających dietylotoluamid (DEET),  który rozpyla się na ubranie i odsłoniętą skórę z wyjątkiem twarzy lub PERMETRYNĘ, którą spryskuje się tylko ubranie
  • częste i uważne sprawdzanie powierzchni ciała po pobycie w lesie czy w parku, zwłaszcza w  zgięciach stawowych, głowie, rekach, nogach, pachwinach   – w celu jak najszybszego usunięcia kleszcza
  • właściwe usunięcie kleszcza za pomocą pęsety z cienkimi końcami, za pomocą kleszczołapek lub używając pompki próżniowej (dostępnej w aptece)

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.