UWAGA! Oszuści coraz bardziej przebiegli! Nie grozi Wam odłączenie prądu!

W ostatnim czasie pojawia się dużo kampanii SMS-owych, mających na celu wyłudzenie pieniędzy. Tym razem oszuści wykorzystali wizerunek PGE, informując o rzekomej należności za prąd elektryczny. Zachowaj czujność!

Fot. Cyber Rescue

Przestępcy w wiadomościach sugerują konieczność uregulowania płatności za energię elektryczną. Link zawarty w SMSie prowadzi do fałszywej bramki pośrednika płatności. Podanie swoich danych na takiej stronie, może skutkować utratą wszystkich pieniędzy z konta bankowego.

Musisz dopłacić 3,46 zł inaczej wyłączą Ci prąd

Taką wiadomość otrzymała Ula, która od razu odezwała się do CyberRescue, z prośbą o weryfikację SMSa.

– Po ostatnim wysypie fałszywych wiadomości, wolałam sprawdzić czy to na pewno oszustwo, tym bardziej, że takie opłaty wykonuje regularnie w wyznaczony dzień miesiąca – tłumaczy kobieta.

Specjaliści z CyberRescue od razu poinformowali o próbie oszustwa i zgłosili fałszywą stronę do zablokowania. Po incydencie wycieku danych osobowych z Facebooka, który miał miejsce w tym miesiącu, oszuści nie próżnują i wymyślają nowe kampanie, mające na celu wyłudzenie danych i pieniędzy.

Jak być bezpiecznym?

Musimy mieć świadomość, że nawet jeśli dzisiaj nasze dane nie wyciekły to nie znaczy, że jutro nie dojdzie do takiego incydentu. Podając swoje dane w Internecie przy rejestracji do serwisu czy do poczty wzrasta prawdopodobieństwo, że kiedyś to nasze dane zostaną przechwycone przez cyberprzestępców – mówi Karolina Wrońska z CyberRescue.

Wtedy wykorzystane będą do bardziej spersonalizowanego ataku przez wiadomość SMS, czy e-mail gdzie na pewno będzie załącznik czy link. Tycg linków/załączników się wystrzegajmy, a przynajmniej odruchowo w nie nie klikajmy, jeśli wiadomość brzmi nieprawdopodobnie czy ewidentnie nakłania nas do szybkiego działania.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c