Uwaga przedsiębiorcy! W Warszawie działają naciągacze!

Warszawiacy masowo dostają ostatnio poniższe pismo. Nazwa firmy, która je wysłała jest łudząco podobna do rządowej Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Naciągacze życzą sobie zapłaty 285 zł tytułem pozostawienia działalności w spisie.

Fot. Dostarczone redakcji pismo

Fot. Dostarczone redakcji pismo

Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej to rejestr katalogujący firmy. To dzięki niej możemy założyć własną działalność gospodarczą. Kiedy to zrobimy dostajemy pouczenie, które jasno tłumaczy, że wpis jest darmowy i nie wiąże się z żadnymi opłatami również w późniejszym czasie.

Pismo wysyła Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej i Firm – twór o nazwie łudząco podobnej do rządowego katalogu. Przed naciągaczami ostrzega także Ministerstwo Rozwoju:

„Ministerstwo Rozwoju uprzejmie przypomina, że rejestracja w CEIDG jest całkowicie bezpłatna.

Na rynku funkcjonują firmy komercyjne przesyłające przedsiębiorcom oferty dokonania wpisu do prowadzonych przez siebie rejestrów. Wpis do tych rejestrów nie upoważnia do wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski. Ma on charakter czysto informacyjny czy reklamowy. Podanie przez przedsiębiorców swoich danych takim firmom, a także wniesienie ewentualnych opłat, jest całkowicie dobrowolne.

Publikowane przez takie firmy dane nie korzystają z domniemania wiarygodności, a fakt figurowania podmiotu w takim rejestrze w żaden sposób nie świadczy o formalnoprawnym zarejestrowaniu firmy. Tworzone przez tego typu firmy ewidencje stanowią próbę powielenia ogólnodostępnych bezpłatnych informacji o przedsiębiorcach, zawartych w publicznych rejestrach CEIDG czy też REGON.

MR nie ponosi odpowiedzialności za zawartość jakichkolwiek spisów przedsiębiorców prowadzonych przez firmy komercyjne. Zalecamy przedsiębiorcom rozwagę przed podejmowaniem współpracy z firmami oferującymi odpłatne wpisy do komercyjnych rejestrów.”

Co ciekawe, kiedy zgłosimy pismo na policję, umarza ona postępowanie. Powód? Brak znamion czynu zabronionego. Firmy te są tak skonstruowane, że nie można zarzucić im łamania prawa. Czy moralne jest jednak pobierania opłat za stworzony przez firmę ewidencje i podszywanie się pod Centralną Ewidencję Działalności Gospodarczej?


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c