W ciągu 2 tygodni do szpitala z powodu smogu w Warszawie trafiły 132 osoby!

Na przełomie października i listopada miał miejsce epizod smogowy. W Warszawie ze zdiagnozowanymi chorobami układu oddechowego do szpitala trafiły aż 132 osoby.

Kadr z filmu "Rat in Town"

Kadr z filmu „Rat in Town”

Organizacja HEAL – Polska policzyła, że biorąc pod uwagę średni koszt hospitalizacji (6 tyś złotych na osobę) w samej Warszawie kosztowało to 800 tysięcy złotych.

Proszę zwrócić uwagę, że mówimy o samych kosztach hospitalizacji – mówi w rozmowie z Warszawą w Pigułce Weronika Piestrzyńska z organizacji HEAL. – Dane są mocno niedoszacowane. Takie czynniki jak liczba zgonów, utracone lata życia. wypłacone emerytury i renty, utrata siły roboczej niosą za sobą ogromne koszty dla gospodarki.

Przyjęto algorytm stosowany przez WHO. Na podstawie algorytmu oblicza się średnią liczbę przyjętych do szpitala. Dla Warszawy policzono dla dwóch przyczyn hospitalizacji. Jedną były choroby układu krążenia, które miały zaostrzenie na skutek smogu i wymagały hospitalizacji (67 przypadków), natomiast z powodu chorób układu oddechowego do szpitala trafiły dwie osoby mniej (65 przypadków).  Dane te są jednak niedoszacowane, gdyż bierzemy pod uwagę populację GUS-owską – mówi w rozmowie z Warszawą w Pigułce Łukasz Adamkiewicz z organizacji HEAL Polska.

Co ciekawe w Warszawie w odróżnieniu od Krakowa źródła zanieczyszczeń są inne. Za warszawski smog odpowiada transport, energetyka i przemysł (tlenki azotu) . W Krakowie poziom smogu podnosi się w sezonie grzewczym ze względu na szerokie wykorzystanie pieców węglowych.

 

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.