W następną sobotę ruszy… PIESZA Masa Krytyczna!

W trzecią sobotę czerwca o godz. 12:00 z ronda de Gaulle’a w Warszawie wystartuje druga warszawska Piesza Masa Krytyczna. To wspólna akcja ruchów miejskich i organizacji społecznych z Warszawy, które, jak piszą „połączyły siły, by walczyć o bezpieczeństwo i komfort pieszych w mieście”.

Fot. Materiały prasowe / Warszawa w Pigułce

Statystyki dotyczące bezpieczeństwa pieszych są zatrważające. Co piąty pieszy, który ginie w Unii Europejskiej, ginie na polskich drogach. W Warszawie sytuacja jest wyjątkowo zła. 61% osób, które giną na warszawskich drogach to piesi. Co więcej, 2/3 śmiertelnych potrąceń ma miejsce na pasach, na których to kierowca musi udzielić pierwszeństwa pieszemu!

„Nagłaśniamy problemy pieszych w Warszawie – domagamy się lepszej infrastruktury oraz bezpieczeństwa na ulicach. Zwracamy uwagę na takie problemy jak bariery architektoniczne, np. kładki, przejścia podziemne, niepotrzebne przyciski przy przejściach dla pieszych, wysokie schody bez wind, a także zastawione chodniki brak poczucia bezpieczeństwa na ulicach. Chcemy, aby Warszawa była dostępna dla wszystkich – dorosłych, dzieci, rodziców z wózkami, osób na wózkach lub z kontuzjami oraz osób starszych. Przypominamy, że każdy z nas jest pieszym”.

To już druga taka masa krytyczna. W sobotę 16 czerwca o 12:00 uczestnicy zbiorą się na rondzie de Gaulle’a i przejdą:

 Nowym Światem do Placu Trzech Krzyży, następnie Mokotowską do Placu Konstytucji, gdzie zakończą przemarsz happeningiem.

„Nasza trasa została wytyczona w taki sposób, aby pokazać najczęstsze problemy pieszych, na które napotykamy w Śródmieściu Warszawy niemal na każdej ulicy. Zapraszamy wszystkich, którzy mają dość niewygodnych przesiadek, przeciskania się między autami i uskakiwania przed rowerami na chodnikach” – pisze Miasto jest Nasze.

Pieszą Masę Krytyczną organizują: Bemowiacy, Fundacja Marsz Zebry, Lepszy Służewiec, Miasto Jest Nasze, Ochocianie Sąsiedzi, Piesza Wola, Psm Michałów, Stowarzyszenie Wiatrak, Stowarzyszenie Żoliborzan, Warszawski Alarm Smogowy, Wola Mieszkańców i Zielone Mazowsze.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.