W Warszawie otwarto Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii

Po 10 latach intensywnych prac nad grafenem polscy naukowcy będą mogli wreszcie realizować swoje marzenia w nowoczesnych laboratoriach, wyposażonych w najnowsze urządzenia światowej klasy. W otwarciu pierwszego etapu przedsięwzięcia wziął udział marszałek Adam Struzik.

Fot. Michał Słaby / Mazovia.pl

Fot. Michał Słaby / Mazovia.pl

Innowacyjny kompleks naukowo-badawczy w dziedzinie nanotechnologii

Realizacja Etapu I – części dużego przedsięwzięcia inwestycyjnego – była możliwa m.in. dzięki przyznanej przez samorząd województwa dotacji unijnej w wysokości 36 mln zł. W centrum będą prowadzone badania nad metamateriałami, kryształami fotonicznymi, nanokompozytami, a także dalsze intensywne prace nad grafenem – jednym z najbardziej innowacyjnych, rozwojowych i perspektywicznych materiałów, który może zrewolucjonizować świat zaawansowanych technologii.

„Grafen to materiał przyszłości. Prace nad nim prowadzone są w tej chwili na całym świecie. Myślę, że sprzęt i aparatura, które znajdują się w otwartym Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii, dają szansę na to, żeby Mazowsze w tym bardzo konkurencyjnym projekcie stało się liderem. Teraz jest czas na to, by zacieśnić współpracę między światem nauki i produkcji” – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Co zrobiono?

Powstały nowe oraz zmodernizowano istniejące laboratoria w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych. Zakupiono nowoczesną aparaturę badawczo-naukową, m.in. spektrometr mas jonów wtórnych, fotoelektronowy spektrometr rentgenowski, skaningowy mikroskop elektronowy, mikroskop sił atomowych. Zmodernizowano niezbędną infrastrukturę techniczną i teleinformatyczną.

W przyszłości…

W ramach kolejnego etapu powstanie nowy budynek laboratoryjny. Nowoczesna architektura, funkcjonalność, profesjonalne zaplecze techniczne, najnowocześniejsza aparatura badawcza i technologiczna, pomieszczenia laboratoryjne o wysokiej klasie czystości, powierzchnie biurowe i socjalne – to wszystko umożliwi realizację innowacyjnych i przełomowych badań w dziedzinie nowych nanotechnologii.

Projekt Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii – Etap I zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007–2013.

Źródło materiału: Mazovia.pl


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.