W Warszawie powstaną źródełka wody pitnej, dostępne dla każdego. Znamy lokalizacje

W ubiegłym roku dowiedzieliśmy się jak będą wyglądały miejskie źródełka wody montowane na hydrantach. 5 marca, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił przetarg na ich wykonanie. Gdzie powstaną?

Fot. UM

Zamówienie obejmuje realizację projektów zgłoszonych w ramach budżetu partycypacyjnego. Niemalże 30 zwycięskich wniosków, popartych w głosowaniu przez mieszkańców to 177 źródełek dla Warszawy, które ukoją pragnienie warszawiaków w czasie letnich upałów.

Płynąca w nich woda będzie dostępna bezpłatnie. Urządzenia zostaną zamontowane przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy m.in. na placu Zbawiciela, placu Bankowym, pl. Unii Lubelskiej, placu Na Rozdrożu, u zbiegu ul. Dobrej i Tamka, na bulwarze B. Grzymały-Siedleckiego oraz w okolicy Rynku Starego Miasta.

Głównym założeniem dla realizacji inwestycji jest wykorzystanie istniejących hydrantów podziemnych do montażu na nich poidełek. Na terenach, gdzie nie będzie to możliwe, w celu zasilenia konstrukcji w wodę, zostaną wybudowane przyłącza wodociągowe.

Dostarczaną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie Spółka Akcyjna wodę będzie można pić bezpośrednio z ujęcia, bez kontaktu z elementami zewnętrznymi, które mogłyby zostać zanieczyszczone. Strumień wody w założeniu ma być tak wyregulowany żeby bez problemu można było napełnić pojemnik na wodę, np. butelkę lub bidon.

Oprócz zamawianych 177 źródełek przetarg obejmuje opcję na postawienie dodatkowych 200.

Nie zapominajmy o tym, że to nie jedyne rozwiązanie umożliwiające korzystanie mieszkańcom z bezpłatnego źródła wody miejskiej. Źródełka są też elementem budowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy Automatycznych Toalet Miejskich.

Projekt źródełka jest wynikiem konkursu ogłoszonego przez miasto, wspólnie z Oddziałem Warszawskim SARP i Fundacją Bęc Zmiana. Wybrany został spośród 22 zgłoszonych prac, które oceniał dziesięcioosobowy sąd konkursowy. W jego składzie znaleźli się m.in. przedstawiciele władz miasta, Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, Politechniki Warszawskiej oraz Maciej Czapliński – pomysłodawca i autor projektu „Pij Warszawo”, zgłoszonego w ramach budżetu partycypacyjnego.

Wyniki konkursu ogłoszono 19 kwietnia 2017 r. Sąd konkursowy przyznał I nagrodę pracowni projektowej Lis-Meldner Design (zespół w składzie: Paulina Lis-Meldner, Marcin Kucharczyk, Krzysztof Meldner, Maciej Meldner). Inspiracją zwycięskiego projektu na formę warszawskiego źródełka stały się widoczne elementy funkcjonującego w Warszawie systemu infiltracyjnego z charakterystycznymi zielonymi wieżami zlokalizowanymi w korycie Wisły, z których najbardziej znana jest powstała w 1964 roku „Gruba Kaśka”.

Od tego czasu trwały uzgodnienia związane ze stworzeniem projektu wykonawczego m.in. ze Strażą Pożarną, MPWiK, Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego, Pełnomocnikiem ds. dostępności oraz Stołecznym Konserwatorem Zabytków. Przeprowadzone konsultacje pozwoliły na stworzenie rzetelnego projektu, którego realizacja jest przedmiotem uruchomionego postępowania.

Za realizowaną formę warszawskiego źródełka (projekt wzorniczy oraz projekt wykonawczy) odpowiada pracownia Lis-Meldner Design zespół projektowy w składzie: Paulina Lis-Meldner, Krzysztof Meldner, Jan Buczek (Noodi Design). Autorami opracowania instalacyjnego są mgr inż. Adam Kozłowski oraz mgr inż. Jerzy Kozłowski.

Copyright © 2016-2018 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.