Warszawa na zawsze straciła cenny zabytek

Miała być konserwacja wykonana z pietyzmem. Jest… no właśnie nie ma nic. Winnych brak, a wszystko zalegalizowane.

By Mikiapole3 - http://warszawa.wikia.com/wiki/Plik:Willa_Granzowa_2010_(1).JPG, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17688749

By Mikiapole3 – http://warszawa.wikia.com/wiki/Plik:Willa_Granzowa_2010_(1).JPG, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17688749

Z willi Kazimierza Granzowa nie zostało nic poza stertą cegieł.

Plany były optymistyczne:

Inwestor miał ręcznie rozebrać budynek zgodnie z nakazem konserwatora zabytków, by następnie przywrócić mu oryginalną postać. Odzyskane cegły miały być po oczyszczeniu użyte do odbudowy obiektu.

Wrzesień 2014:

Na plac budowy wjeżdza koparka łamiąc tym samym wcześniejsze ustalenia i niszcząc bezpowrotnie cenny zabytek. Z 47,5 tysiąca elementów konstrukcji zostaje… 532!

Wielkie sprzątanie:

Polegało na staraniach inwestora w Ministerstwie Kultury o wykreślenie willi Granzowa z rejestru zabytków, ze względu na…  brak wartości historycznej, W mieście zburzonym doszczętnie w czasie wojny bogato zdobiony budynek z XIX wieku okazał się nic niewart. 

W chwili obecnej na terenie działki może powstać dowolny obiekt. Nasuwa się smutna refleksja, że nie dbamy o swoją historię, że warszawska szkoła konserwacji nie działa, że ważne zabytki w Warszawie nie są dostatecznie chronione, a przy odrobinie determinacji można dowolny obiekt zamienić bezpowrotnie w stertę cegieł.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c