Wicepremier PRL pochowany na Powązkach. IPN oburzony

Po ogłoszeniu, że Stanisław Kociołek, wicepremier czasów PRL, zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, zarówno IPN, jak i środowiska walczące o prawdę w związku z komunistycznymi zbrodniami nie kryły oburzenia. Urzędnik był oskarżony o współudział w masakrze robotników w Gdyni. To własnie on miał udzielić zgody na otworzenie ognia do protestujących, choć winy nigdy mu nie udowodniono.

Fot. Wikipedia / IPN

Fot. Wikipedia / IPN

dr Łukasz Kamiński, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej z Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, napisał w oświadczeniu:

„Wolność, niepodległość, prawda i godność człowieka to fundamenty, na jakich budowana jest Rzeczpospolita Polska. Stanisław Kociołek przez lata był członkiem komunistycznego aparatu partyjnego, który zwalczał te wartości.

W najnowszej historii Polski zapisał on jedną z najczarniejszych kart. Będąc wicepremierem w grudniu 1970 roku w czasie protestów na Wybrzeżu odegrał kluczową rolę. W przeddzień krwawej masakry nawoływał robotników do przyjścia do pracy. 17 grudnia 1970 roku wojsko i milicja otworzyły ogień do robotników w Gdyni. Stanisław Kociołek w wymiarze moralnym i politycznym ponosi za to odpowiedzialność.

Mając na uwadze powierzony mi mandat prezesa Instytutu Pamięci Narodowej zdecydowanie opowiadam się przeciwko chowaniu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie komunistycznych dygnitarzy. Ta warszawska nekropolia jest niezwykle ważna dla tożsamości naszego narodu. Powinni spoczywać na niej wybitni Polacy, których zasługi dla Ojczyzny nie budzą wątpliwości.

Sprawa pogrzebów w tym wyjątkowym miejscu powinna zostać ostatecznie uregulowana, tak by na przyszłość uniknąć podobnych kontrowersji.”

Podczas uroczystości pogrzebowych, na cmentarzu protestowało też kilkanaście osób trzymając transparenty przypominające o grudniowej zbrodni w 1970 roku.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.