Wirusolog: te osoby po jednej dawce są niemal „nieśmiertelne”

Jak mówi dr Bartosz Fiałek, specjalista w dziedzinie reumatologii, skuteczność jednej dawki u ozdrowieńców jest wystarczająca i dużo wyższa niż u osób, które nie przeszły zakażenia.

Fot. Shutterstock

Ekspert sam przeszedł zakażenie i jak mówi badania wskazują, że podanie ozdrowieńcom drugiej dawki nie wpływa znacząco na wzrost przeciwciał. Pierwsza dawka jest jednak kluczowa.

Okazuje się, że „nieśmiertelne” wręcz są osoby, które COVID-19 przechorowały i zostały zaszczepione jedną dawką przeciw COVID-19 preparatem mRNA – nasze miano przeciwciał jest nawet wyższe niż po zaszczepieniu dwoma dawkami szczepionki mRNA przeciw COVID-19 osób, które w ogóle nie chorowały – mówi w rozmowie z portalem WP abcZdrowie.

Według badań najbardziej efektywna jest szczepionka firmy Moderna. Po jednej dawca jej skuteczność wynosiła 80 proc., a przy dwóch już 94,1 proc.
Niemniej skuteczny jest preparat Pfizer. Z badań przeprowadzonych niedawno w Izraelu wynika, że jednak dawka chroni przeciwko Covid-19 w 52 proc., a dwie w 91,3.

Preparat AstraZeneca już po pierwszej dawcy chroni posiadacza w 76 proc., a po drugiej dawca odporność ta zwiększa się do 82 proc.

Jedyną jednodawkową szczepionką jest Johnson&Johnson. Po 28 dniach od podania skuteczność wynosi 67 proc.

Należy zaznaczyć, że wszystkie preparaty chronią także przed ciężkim przebiegiem choroby. Pod tym względem najlepiej wypada szczepionka firmy AstraZeneca. Jak się okazuje w badaniu w USA wykazano 100 proc. skuteczność. Na drugim miejscu jest Pfizer, która chroni przed hospitalizacją w 85-94 proc.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c