Władze Warszawy apelują: uczcijmy godnie 71.rocznicę Powstania Warszawskiego

W ratuszu przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowe oraz zastępca prezydent m.st. Warszawy podpisali „Apel do mieszkańców stolicy” o godne uczczenie 71. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Wiceprezydent J.Jóźwiak prezentuje podpisany Apel. Fot. R. Motyl / UM Warszawa

Wiceprezydent J.Jóźwiak prezentuje podpisany Apel. Fot. R. Motyl / UM Warszawa

„Każdego roku od ponad 25 lat, obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego są w Warszawie wielkim świętem. 71.rocznica – tak jak poprzednie, będzie w Warszawie obchodzona bardzo uroczyście. Główne obchody będą trwały dwa dni – 31 lipca i 1 sierpnia. Przez długi czas poprzedzający dzień wybuchu powstania, jak i długo po nim, będą trwały najróżniejsze wydarzenia kulturalne i uroczystości okolicznościowe”. – powiedział podczas konferencji prasowej Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent stolicy.

Apel podpisali Zbigniew Galperyn, zastępca prezesa Związku Powstańców Warszawskich, Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Jarosław Jóźwiak zastępca prezydent m.st. Warszawy.

Zwracamy się do mieszkańców Warszawy, aby jak co roku, 1 sierpnia w godzinę „W”, uczcili minutą ciszy pamięć o wydarzeniach sprzed 71 lat.

Powstanie Warszawskie ukształtowało tożsamość naszego miasta. Historię walk poznaje już drugie pokolenie warszawiaków, które urodzone i wychowane w pokoju szuka inspiracji w etosie powstania. Odnajduje w nim wartości niezbywalne w każdym czasie i w każdym miejscu – jak wolność, honor, męstwo, przyjaźń, sumienność, tolerancja.

Powstańcy warszawscy przeszli – dosłownie – próbę ognia. Zostali sprawdzeni, ale i  sami sprawdzili, jak ważne są cechy, dzięki którym tworzymy grupę, społeczność, naród.  Korzystajmy z ich doświadczeń, wprowadzajmy w naszą codzienność wartości, które czynią nasze życie wartościowszym. Powstańcy warszawscy są wśród nas – uczmy się od nich, swoimi postawami spłacajmy wobec nich dług.

1 sierpnia, o godz. 17.00 w stolicy rozlegną się syreny – zatrzymajmy się wtedy na chwilę i  skierujmy myśli ku tym, którzy 71 lat temu walczyli za nasze miasto, za wolność. Uczcijmy wspólnie pamięć o bohaterach w zgodzie i pojednaniu.”

Fot. UM Warszawa

Fot. UM Warszawa

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.