Wycieńczone psy umierają na ulicach, bo wykorzystywane są do żebractwa [OPIS OSTATNIEJ INTERWENCJI]

W Warszawie coraz częściej do żebrania wykorzystuje się psy. Wycieńczone zwierzęta często przesiadują na upale po kilkanaście godzin, bez jedzenia i picia. Potwierdza to ostatnia interwencja policji wraz z organizacją Ratujemy Kundelki.

Fot. Fundacja Ratujemy Kundelki

Fot. Fundacja Ratujemy Kundelki

Proceder jest coraz częstszy. Ponieważ służby nie pozwalają przesiadywać z dziećmi i wykorzystywać ich do pozyskiwania pieniędzy, osoby zajmujące się żebractwem znalazły inny sposób na wzbudzanie litości. Wykorzystują psy.

„Niektóre zwierzęta były bardzo zadbane. Później okazywało się, że pochodzą z kradzieży, a osoba z nimi przebywająca nie miała żadnych dokumentów potwierdzających ich pochodzenie” – mówi w rozmowie z Warszawą w Pigułce Karolina Gadalska z Fundacji Ratujemy Kundelki – „Znany jest przypadek, że zwierzę przesiadujące przy osobie żebrzącej zostało rozpoznane przez właścicielkę, a zostało skradzione z miejsca oddalonego o 300 km” – dodaje.

Ostatnia interwencja na Południowej Pradze była inna. Mężczyzna miał przy sobie zarówno dokumenty, jak i paszport, który pozwala na wywiezienie psa za granicę. Fundacja zwróciła się do ambasady kraju, którego obywatelem jest właściciel psa o sprawdzenie ich z oryginałem w celu upewnienia się czy dokumenty nie są podrobione. Jest bowiem zdumiewające, że wszystkie potwierdzenia miał przy sobie. Policja zbadała tez w jakich warunkach bytuje zwierzę. Okazało się, że na miejscu wskazanym przez mężczyznę znajdowała się rodzina koczująca pod drzewem.

Za zgodą dotychczasowego właściciela pies został przekazany pod opiekę fundacji. Wynika badania nie są jednak zadowalające i zwierzę jest poważnie wycieńczone wielodniowym przebywaniem na słońcu bez jedzenia i picia. Mężczyzna nie przebywał bowiem w jednym miejscu, a chodził po całym mieście. Widziano go w Śródmieściu, na Woli i Pradze Południe.

Interwencję w tej sprawie zapowiedział Marek Borkowski, radny Pragi Południe: „Jest niedopuszczalne, by traktować zwierzę w tak nieludzki i instrumentalny sposób. Wystosuję interpelacje z prośbą o zwiększenie patroli” – skomentował.

Jeżeli widzicie żebrzące osoby, wykorzystujące do tego celu zwierzęta zawiadomcie najbliższy patrol policji.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c