ZDM wymieni słupki. Będą miały pamięć kształtu

Zarząd Dróg Miejskich stawia na poprawę bezpieczeństwa na drogach, także jeśli chodzi o drogi rowerowe. Jednym z działań podnoszących bezpieczeństwo rowerzystów jest też wymiana istniejących słupków blokujących znajdujących się w osi ścieżki, na słupki z mas elastycznych. Właśnie ogłoszono przetarg na wykonanie takich prac.

Fot. ZDM

Fot. ZDM

Słupki blokujące umieszczane są w osi drogi dla rowerów ze względu na uwarunkowania organizacji ruchu. Dlatego, tam gdzie to możliwe, chcemy wymienić żeliwne konstrukcje, na słupki z mas elastycznych.

Wykonawca wybrany w ogłoszonym właśnie przetargu będzie musiał wykonać, jak na razie pilotażowo, 300 takich słupków i zamontować je w miejsce już stojących konstrukcji.

Jakie dokładnie i dlaczego?

Podstawowym kryterium jest bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Dlatego dostarczone słupki muszą spełniać międzynarodowe standardy oceny obrażeń głowy (HIC) oraz zminimalizowanie skutków ewentualnej kolizji uczestników ruchu. Muszą też być wykonane z mas elastycznych z pamięcią kształtu. Elastyczność słupka oraz pamięć kształtu powinna umożliwić 60 pełnych wygięć (90 stopni) w tym samym kierunku i powrócić do początkowego kształtu. Słupek musi wytrzymać siłę uderzenia pojazdu o masie 1500 kg, jadącego z prędkością 80 km/h i powrócić do pierwotnego kształtu bez deformacji.

Co ważne, słupki będą oklejone folią odblaskową II generacji, a ich zwieńczenia zostaną pomalowane żółtą farbą odblaskową. Specjalne gniazda, na których zostaną posadowione będą umożliwiać ich demontaż na czas odśnieżania ścieżki rowerowej.

Termin wykonania prac upływa 30 października br. Wykonawca będzie miał 70 dni (od dnia zawarcia umowy) na wykonanie i dostarczenie słupków. Zdemontowane podczas prac słupki zostaną zutylizowane (w przypadku słupków typu U-12c, biało-czerwone) lub przekazane do magazynu ZDM (w przypadku tzw. syrenek). Obecnie ZDM jest na etapie przygotowania listy lokalizacji, gdzie wykonawca pilotażowo zamontuje pierwszych 300 słupków.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c